Liście malin – Jakie są ich właściwości, jakie mają zastosowanie?

Liście malin – Jakie są ich właściwości, jakie mają zastosowanie?

Każdy z nas doskonale wie, jak cenne są maliny i jak duże właściwości prozdrowotne one wykazują. Są dobre dla osób stawiających na zdrową, zbilansowaną dietę, dla ludzi poszukujących cennych wartości odżywczych, dla chorych ceniących sobie naturalne lekarstwa. O owocach malin można byłoby napisać wiele, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że te z pozoru klasyczne liście, podobne do wielu innych mogą także mieć niezwykle cenne właściwości?

***

Co znajduje się w liściach malin?

Jak się okazuje, liście malin mają nie mniej cennych substancji aktywnych, co same owoce. Znajdziemy w nich między innymi: kwasy organiczne, w tym askorbinowy, cytrynowy, salicylowy, szczawiowy i winowy, a do tego również garbniki, flawonoidy, karoten, ale także i tri terpeny, żywice oraz śluzy.

***

Właściwości liści malin

Dzięki obecności w nich składników wymienionych powyżej, liście malin działają moczopędnie, są bardzo dobre na przemianę materii. Radzą sobie doskonale przy problemach żołądkowych, przy biegunce i nieżytach żołądka oraz jelit. Działają rozkurczająco między innymi na macicę, na naczynia krwionośne, jak również i na mięśnie gładkie jelit. Są dobre na miesiączkę i upławy. Są idealnym sposobem na walkę z przeziębieniem, dlatego że działają one napotnie. Pijąc herbatę z liści malin można pozbyć się gorączki i zwalczyć ból gardła, a nałożenie liści na rany oraz oparzenia może wspomóc samo leczenie skóry.

***

Jak pozyskać liście malin?

Z krzaków malin, z których zbieramy owoce. Najlepiej robić to w okresie letnim, kiedy maliny są dojrzałe, a liście odpowiednie do użytku. Wybierajmy liście młode i zdrowe, bez przebarwień i uszkodzeń. Kiedy je zbierzemy, powinniśmy przed około tydzień do dwóch suszyć je w temperaturze pokojowej. Jeśli zaś nie mamy dostępu do krzaku, możemy kupić ususzone już liście malin w aptece lub w sklepie zielarskim.

***

Jakie właściwości ma herbata z liści malin?

Same liście to jedno, a napar z nich to kolejna dawka zdrowia, bogata w potas, w magnez, w witaminę C i E oraz te z grupy B. Herbata taka jest dobra między innymi na przeziębienie, na grypę, na otyłość, zaparcia, czy też stany zapalne. Sprawdza się przy bólach stawów, przy podwyższonym ciśnieniu krwi, jak również i trądziku, łuszczycy i innych problemach skórnych. Dobrze jest ją również pić, gdy mam problemy z płodnością. Jest idealna dla kobiet w ciąży, bowiem zmniejsza ona mdłości, wzmacnia mięśnie macicy, a po porodzie ma wpływ na ilość i jakość mleka matki.

Mając możliwość, korzystajmy z liści malin, bo zwartych jest w nich wiele, naprawdę bardzo cennych składników. Są one doskonałe dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *