Pozytywny wpływ ćwiczeń na zdrowie był już wielokrotnie potwierdzany. W ostatnich latach rosnącym trendem w społeczności interesującej się zdrowiem i fitnessem jest chodzenie na krótki spacer po każdym posiłku. W tym artykule omówiono konkretne skutki zdrowotne chodzenia po posiłku, w tym sugestie dotyczące czasu trwania i jego intensywności.
Benefity zdrowotne
Ćwiczenia fizyczne wiążą się z wieloma pozytywnymi korzyściami zdrowotnymi. Obejmuje one zatem też chodzenie po jedzeniu, które ma swoje wyjątkowe zalety.
Może poprawić trawienie
Główną potencjalną korzyścią związaną z chodzeniem po jedzeniu jest usprawnione trawienie.
Ruch ciała może wspomóc trawienie, stymulując żołądek i jelita, powodując szybsze przemieszczanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym.
Ponadto umiarkowana aktywność fizyczna po jedzeniu może działać ochronnie na przewód pokarmowy. Wykazano, że zapobiega ona chorobom, takim jak wrzody trawienne, zgaga, zespół jelita drażliwego, zaparcia i rak jelita grubego.
Może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi
Inną godną uwagi zaletą chodzenia po jedzeniu jest lepsza kontrola poziomu cukru we krwi.
Jest to szczególnie istotne dla osób z cukrzycą typu 1 i 2 – stanami, które upośledzają metabolizm cukru we krwi – ponieważ ćwiczenia po jedzeniu mogą zapobiec nadmiernym skokom poziomu cukru we krwi, zmniejszając w ten sposób ilość wymaganej insuliny lub przyjmowanych leków doustnych.
Badanie przeprowadzone w 2016 roku z udziałem osób z cukrzycą typu 2 wykazało, że lekki spacer trwający 10 minut po każdym posiłku był lepszy niż chodzenie przez 30 minut w każdym innym dowolnym momencie w kontekście poprawy kontroli poziomu cukru we krwi.
Może promować utratę wagi
Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia fizyczne odgrywają główną rolę w odchudzaniu w połączeniu z odpowiednią dietą.
Aby zmniejszać wagę, musisz utrzymywać deficyt kaloryczny, co oznacza, że musisz spalać więcej kalorii niż ich przyjmujesz. Chodzenie po posiłkach może przybliżyć Cię do deficytu kalorii, który – jeśli będzie konsekwentnie utrzymywany – może ostatecznie pomóc w utracie wagi.
To powiedziawszy, potrzeba więcej danych, aby określić konkretny wpływ chodzenia po posiłkach na utratę wagi.
Może powodować rozstrój żołądka
Chociaż chodzenie po jedzeniu ma bardzo niewiele negatywnych skutków ubocznych, jest jeden, o którym należy wspomnieć.
Niektórzy ludzie mogą odczuwać rozstrój żołądka podczas chodzenia po jedzeniu, z objawami takimi jak niestrawność, biegunka, nudności, gazy i wzdęcia.
Może się tak zdarzyć, gdy niedawno zjedzony pokarm zbyt intensywnie porusza się w żołądku, tworząc gorsze środowisko do trawienia.
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, spróbuj odczekać 10–15 minut po posiłku przed chodzeniem i utrzymuj niską intensywność chodzenia.
Najlepszy czas na spacer
Aktualne dane wskazują, że idealny czas na spacer następuje bezpośrednio po posiłku.
W tym czasie Twój organizm nadal pracuje nad trawieniem spożywanego jedzenia, co pozwala uzyskać korzyści, takie jak lepsze metabolizm soków trawiennych i lepsza regulacja poziomu cukru we krwi.
Podczas gdy chodzenie po każdym posiłku może przynieść najbardziej optymalne korzyści, spacer po obiedzie może być świetnym początkiem w celu wyrobienia sobie nawyku.
Jak długo powinieneś chodzić?
Zwolennicy spaceru po posiłkach sugerują, że należy zacząć od spaceru przez 10 minut, a następnie wydłużać czas zgodnie z własnym samopoczuciem.
Utrzymywanie spacerów już przez około 10 minut pozwala uzyskać potencjalne korzyści zdrowotne, jednocześnie zapobiegając problemom, takim jak rozstrój żołądka. Ponadto tak krótki czas spaceru ułatwia ich dopasowanie do reszty planu dnia.
Reguluj intensywność chodzenia
Chociaż można pomyśleć, że jeśli chodzenie po posiłku jest dobre, to bieganie po posiłku musi być jeszcze lepsze, prawdopodobnie tak nie jest.
Podczas początkowego procesu trawienia po posiłku istnieje zwiększone ryzyko rozstroju żołądka, jeśli ćwiczysz zbyt intensywnie. Dlatego powinieneś utrzymywać intensywność na niskim lub umiarkowanym poziomie.
Szybki spacer w tempie nie większym niż 5 kilometrów na godzinę pozwoli Ci osiągnąć korzyści, najprawdopodobniej unikając rozstroju żołądka.
Podsumowując
Główne korzyści chodzenia obejmują lepsze trawienie, poprawę zdrowia serca, lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi, regulowane ciśnienie krwi i utratę wagi.
Rozpoczynanie od niskiej do umiarkowanej intensywności 10-minutowych spacerów po głównych posiłkach pozwala uzyskać te korzyści przy niskim ryzyku wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.