Choroba Hashimoto a odchudzanie

Z chorobą Hashimoto zmaga się coraz większa rzesza osób, a w szczególności kobiety. To podstępne dla organizmu przewlekłe zapalenie tarczycy stanowi bardzo duży problem, który wpływa zarówno na pracę organizmu, jak również i na nasz wygląd. Osoby cierpiące na Hashimoto bardzo często przybierają na wadze, nie mając nad tym absolutnie żadnej kontroli. Kiedy zaś chcą zacząć odchudzanie, okazuje się to być nie takie proste, jakby mogło się wydawać. Jak więc wygląda odchudzanie z Hashimoto? Czy można chorować i być przy tym osobą szczupłą? Choć w walce z nadmiarem kilogramów jest trudniej, to jednak jeśli się chce – można wszystko!

**

Czym jest Hashimoto?

Jest to choroba autoimmunologiczna objawiająca się niedoczynnością tarczycy, która skutkuje między innymi problemem utrzymania prawidłowej masy ciała, związanej ze spowolnieniem przemiany materii. Odpowiada ona także na przewlekłe zmęczenie, za bóle stawów i mięśni, za zaburzenia pracy układu trawiennego i nerwowego. Wpływa ona na nastrój, wzrost poziomu cholesterolu, wypadanie włosów i suchą skórę. Im szybciej choroba będzie zdiagnozowana, tym lepsze będą rezultaty jej leczenia, a dokładniej dobrania odpowiednich leków w stosunkowo odpowiednim czasie. 

Jak wygląda odchudzanie przy chorobie Hashimoto?

Na samym początku należy zdać sobie sprawę z tego, że odchudzanie i Hashimoto nie idą ze sobą w parze. Połączenie zdrowej i zbilansowanej diety z walką z postępującą chorobą tarczycy i dobraniem odpowiedniego poziomu hormonów tarczycy nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe do wykonania. Tutaj trzeba dać z siebie 150%, być konsekwentnym, silnym i zdeterminowanym, a z pewnością będzie można osiągnąć to, na czym tylko nam zależy. 

Jeśli chcemy poddać się temu wyzwaniu, bez wątpienia warto postawić na pomoc lekarza endokrynologa i dietetyka, który razem dobiorą takie rozwiązanie, które właśnie dla nas okaże się być jak najbardziej skuteczne. 

Co powinno znaleźć się w diecie osoby chorującej na Hashimoto? Z pewnością jak najbardziej naturalne produkty. Powinniśmy zrezygnować z przetworzonej żywności i nadmiaru węglowodanów prostych, w tym białego cukru, słodyczy, czy produktów z mąki pszennej. W diecie powinno znaleźć się więcej pełnowartościowego białka- chude mięso, ryby, nabiał, jak również i jajka,  a także zdrowych tłuszczów, czyli kwasów omega -3, witamin i minerałów. Konieczne są także odpowiednie ilości warzyw i owoców. 

W diecie osoby chorującej na Hashimoto bardzo ważne jest regularne zjadanie posiłków, jak również i picie odpowiednich ilości wody. Konieczna jest także aktywność fizyczna, bez której praktycznie niemożliwe byłoby zauważyć efekty odchudzania. Jeśli te wszystkie elementy ze sobą połączymy, wówczas można uzyskać zamierzone rezultaty. 

Podsumowanie

Obowiązkowo trzeba pamiętać, że choroba ta jest przewlekła. Nie ma na nią lekarstwa, dlatego też, jeśli chcemy powalczyć o lepszy nasz wygląd, musimy wybrać opcję – na zawsze. Nie możemy zmienić chwilowo nawyków żywieniowych, bo zaraz wszystko wróci ze zdwojoną siłą. Musimy nauczyć się zdrowo odżywiać każdego dnia, do końca życia. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*