CUKRZYCA TYPU II – jak sobie z nią poradzić?

Żyjemy w czasach, w których dopada nas coraz większa liczba chorób, nazywanych bardzo często cywilizacyjnymi. Żyjemy w pośpiechu, nie mamy czasu na odpoczynek, jemy niezdrowo, brak nam aktywności, dużo pracujemy. To wszystko sprawia, że chorujemy częściej, mocniej i coraz bardziej poważnie. Nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, czy cukrzyca, o której właśnie w tym artykule będziemy pisać to problem występujący na całym świecie i z coraz to większą zachorowalnością. W 2000 roku na cukrzycę chorowało blisko 177 mln ludzi, a rosnące statystyki pokazują, że w 2030 roku ta wartość wyniesie blisko 366 mln. Czemu cukrzyca, co jest przyczyną jej powstawania, jak ją rozpoznać, jak leczyć? O tym w poniższym artykule?

Cukrzyca typu II – na czym polega?

Cukrzyca typu II jest chorobą metaboliczną o charakterze hiperglikemii. Występuje ona w sytuacji, gdy pojawia się upośledzenie wydzielania lub działania insuliny. Czemu cukrzyca zaczyna się rozwijać w organizmie? W przypadku typu II, dochodzi do uszkodzenia wysp β trzustki, które są odpowiedzialne za jej wytwarzanie. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, a dokładniej jeśli pacjent nie przyjmuje odpowiedniej leków i nie stosuje diety, może dojść do uszkodzenia i zaburzeń wielu czynności, czy niewydolności narządów. Najczęściej na ryzyko powikłań narażone są oczy, nerki, układ moczowy, serce, jak również i naczynia krwionośne.

Norma dla osoby zdrowej na czczo wynosi 100 mg/ dl. Jeśli wartość wynosi powyżej 126 mg/dl osoba taka zaczyna być diagnozowana pod względem cukrzycy. Nieprawidłowo leczona choroba może prowadzić do hipoglikemii, gdzie stężenie cukru gwałtownie spada poniżej 60 mg/dl lub do hiperglikemii, gdzie wartość wzrasta ponad 180 mg/dl.

Cukrzyca – jak ją rozpoznać?

Tak naprawdę w przypadku występowania cukrzycy powtarzające się objawy mogą świadczyć o tym, że właśnie z tą chorobą się zmagamy. Zbyt niski poziom powoduje nagłe uczucie głodu, pobudzenie, jak również i drażliwość. Pojawia się ból głowy, drgawki, jak również i drżenie mięśniowe, a nawet i utrata przytomności. Przy zbyt wysokim poziomie pojawia się suchość skóry, odwodnienie, nudności, wymioty, senność, a w konsekwencji śpiączka ketonowa. Należy w przypadku rosnącego cukru udać się niezwłocznie do szpitala. Cukrzyca – gdzie się zbadać? Wystarczy udać się do najbliższego laboratorium i wykonać badanie krwi na czczo właśnie w kierunku cukrzycy. Przy podwyższonym stanie cukru we krwi, konieczne jest powtórzenie badania. Jeśli ten stan się utrzymuje, należy wykonać dalszą diagnostykę i przejść pod odpowiednią opiekę lekarza.

Dlaczego cukrzyca jest niebezpieczna?

Bo jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia osób chorujących na tę chorobę. Głównymi przewlekłymi powikłaniami są :

  • uszkodzenia wzroku – retinopatia, zaćma, jaskra, utrata wzroku
  • uszkodzenia nerek – nefropatia
  • miażdżyca tętnic
  • zaburzenia czynności układu sercowo – naczyniowego
  • zawał mięśnia sercowego
  • niedokrwienna choroba serca
  • neuropatia,

Cukrzyca – kto może zachorować na tę chorobę? Z pewnością w dużo większej grupie ryzyka są osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Niewłaściwa dieta, nieodpowiednia ilość składników odżywczych, brak regularności posiłków. To wszystko może prowadzić do większego prawdopodobieństwa, że ta cukrzyca typu II się pojawi. Istotną rolę odgrywa także właściwa masa ciała. Jeśli jemy dużo cukrów prostych, napojów gazowanych, słodyczy, fast foodów, czy innych tego typu produktów, również narażamy siebie za ryzyko zachorowania na tę chorobę. Warto postawić na dużą ilość błonnika, w tym między innymi na pieczywo pełnoziarniste, surowe owoce i warzywa, na zdrowe tłuszcze, odpowiednią ilość białka, na żywność zdrową i odpowiednio dobrze przygotowaną.

Cukrzyca – jak leczyć?

Jeśli zdiagnozowana zostanie u nas cukrzyca, musimy zdać sobie sprawę z tego, że zmienić należy cały swój styl życia, bo od niego w dużej mierze zależy, jak ta choroba będzie wyglądać i jakie będzie powodować skutku. Jest to choroba postępująca, a jej rozwój przebiega stopniowo. Na początku pojawia się zaburzenie produkcji lub wydzielania insuliny, osoba chora tyje. Insulina na początku produkowana jest przez trzustkę, ale proces ten nie przebiega prawidłowo, gdyż produkowana jest ona z opóźnieniem. Wtedy jeszcze poziom glukozy we krwi jest jeszcze w normie. Cukrzyca powodując otyłość prowadzi do insulinooporności. Trzustka produkuje coraz większe ilości insuliny, by utrzymać stężenie glukozy we krwi w normie, aż w końcu nie jest ona w stanie produkować aż tylu komórek ß trzustki, gdyż ulegają one wyczerpaniu. Wtedy stężenie glukozy we krwi rośnie i rozpoznana zostaje cukrzyca typu 2.

Jeśli chodzi o leczenie, podstawą jest jak wspomnieliśmy powyżej zmiana trybu życia, ale również i odpowiednia farmakologia, w tym również i ta dotycząca powikłań cukrzycowych, w tym między innymi chorób układu sercowo – naczyniowego. U jednych pacjentów wystarczą leki doustne, u innych należy podawać już leczenie podskórne. Jeśli tabletki nie pomagają, konieczne jest podawanie insuliny.

Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą i trzeba zdać sobie sprawę, że zmienia ona życie osoby chorej o 180 stopni. Można z nią żyć, ale wiąże się to z wieloma ograniczeniami. Choć jest chorobą dziedziczną, warto prowadzić zdrowy tryb życia, bo zmniejsza to ryzyko zachorowania, a jeśli już się pojawi, należy przestrzegać diety, być aktywnym i stosować odpowiednie leczenie, a wtedy i z cukrzycą typu 2 można żyć i cieszyć się dalej życiem.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*