Czemu tak trudno nam schudnąć?

Każda z nas marzy o tym, by mieć figurę fit, cieszyć się pięknym ciałem, doskonałymi proporcjami. Wiele kobiet latami rozpaczliwie walczy o swoją figurę, wiele zupełnie nie potrafi zabrać się za walkę z kilogramami, są też i takie kobiety, które jedząc tony są bardzo szczupłe, co też nie wygląda korzystnie. I jak to wszystko zrozumieć? O co w tym wszystkim chodzi?

Czemu tak trudno schudnąć?

Bo organizm jest rozleniwiony. Za wszystko tak naprawdę odpowiada nasz metabolizm. Im bardziej jest on nakręcony do pracy, tym szybciej spala kalorie, tym lepsza jest przemiana materii. Ale zacznijmy od początku! Jeśli chcemy schudnąć musimy do tego odpowiednio się przygotować, a wtedy zdamy sobie sprawę z tego, dlaczego wcześniej nam to nie wychodziło, a każda próba kończyła się niepowodzeniem. Podstawą jest odpowiednie się przygotowanie. Odchudzanie nie jest procesem chwilowym. Nie można wierzyć w diety cud, czy możliwość zrzucenia 10 kilogramów w tydzień. Z takimi hasłami trzeba się jak najszybciej rozprawić. Ustalamy sobie cel, jaki chcemy osiągnąć. Zastanawiamy się nad tym, jak wygląda nasza dieta i jak powinna wyglądać. Szukamy sposobów na to, by wprowadzić w życie aktywność fizyczną minimum 3 – 4 razy w tygodniu. Jeśli od tego rozplanowania zaczniemy, wszystko pójdzie dobrze, jeśli oczywiście w parze z tym pójdą chęci, motywacja i dobre nastawienie.

Głównymi powodami niemożliwości schudnięcia są przede wszystkim:

  • Brak ruchu, bo aby schudnąć musimy się ruszać. Zamiast do pracy samochodem 5 km, wybierzmy rower. Zamiast siedzieć popołudniu przed telewizorem pójdźmy na spacer, znajdźmy w mieście zajęcia fitness, zachęćmy koleżankę do biegania, rozłóżmy matę, włączmy muzykę i ćwiczmy. Sposobów na bycie aktywnym jest wiele i im więcej tego ruchu, tym więcej spalonych kalorii, a więc i walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej odpowiednio rozpoczęta.
  • Zbyt mało jedzenia. Wydawać by się mogło, ze nie chudniemy, bo za dużo jemy, prawda? Okazuje się jednak, że przyczyną może być także problem ze zbyt małą ilością zjadanego jedzenia. Jeśli jemy za mało organizm po pierwsze jest rozleniwiony, bo nie ma energii do tego, by spalać kalorie, a po drugie nie jedząc, ten odkłada tkankę tłuszczową, bo robi zapasy, gdyż boi się, że zaraz nie dostanie nic.
  • Zbyt dużo jedzenia. Jeśli jemy za dużo, to też niedobrze. Chcąc schudnąć nasz bilans musi być ujemy, a więc musimy dostarczyć organizmowi mniej kalorii, niż ten potrzebuje, co nie znaczy, że dieta 1000 kalorii jest odpowiednią i powinniśmy na nią stawiać. Absolutnie nie!
  • Złe pory posiłków. Najlepiej postawić na 4 – 5 posiłków dziennie, w określonych odstępach czasu. To sprawia, że organizm się do tego przyzwyczaja i odpowiednio pracuje. Jeśli przez cały dzień nie jemy nic, a nagle rzucamy się wieczorem na lodówkę, jak chcemy osiągnąć zamierzone rezultaty?
  • Nie podjadamy. Powinniśmy tak rozłożyć posiłki adekwatnie do naszego trybu życia, aby nie czuć głodu, a jeśli już ten nam doskwiera, powinniśmy postawić na zdrową przekąskę, w tym na garść orzechów, marchewkę, czy na przykład paprykę. Najgorsze, co możemy wybrać to chipsy, paluszki i inne słone lub słodkie przekąski.
  • Pijemy za mało. Bardzo dużym problemem jest to, ze pijemy zdecydowanie za mało, a to sprawia, że organizm nie jest odpowiednio nawodniony, pojawia się nadciśnienie obrzęki. Minimum powinniśmy pić 2 litry wody dziennie, a przy zwiększonej aktywności nawet więcej.
  • A resztę stanowi brak śniadania, podjadanie przez snem, za mało błonnika w diecie. Im lepiej skomponujemy naszą dietę i postawimy na zbilansowane, pełnowartościowe produkty, tym lepiej odbije się to na naszej wadze.

A jeśli to nie pomaga, może warto wykonać stosowne badania, bo przyczyną może być na przykład niewłaściwa gospodarka hormonalna. Nasze hormony potrafią bowiem zrobić totalne spustoszenie w organizmie, dlatego też warto dokładnie przebadać pod tym właśnie kątem swoje ciało.

W jaki sposób schudnąć 10 kg?

A jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób schudnąć 10 kilogramów, w pierwszej kolejności powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że jest to proces długofalowy, a nie krótki. Nie zakładaj, że zrzucić dziesięć kilogramów w tydzień, czy w miesiąc. Jeśli nie chcesz się nabawić efektu jojo i pragniesz zyskać upragnioną figurę nie na lato, ale na lata, to powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Postaw sobie za cel kilka miesięcy. Wybierz się do dietetyka i razem ustalcie dietę. Zacznij aktywnie żyć wprowadzając zajęcia w grupie lub samodzielnie, ale trenując i spalając kalorie. Nawet się nie obejrzysz, jak minie kilka miesięcy, a po Twoich dziesięciu kilogramach nie będzie nawet śladu.

Walcząc o siebie pamiętajmy, że nic nie zrobiło się samo. Skoro latami zapracowałyśmy na wygląd XXL, to w kilka chwil nie otrzymamy rozmiaru S. Na wszystko potrzeba czasu.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*