Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Zielona herbata uważana jest za jedną z najlepszych, jeśli w grę wchodzą jej właściwości, zarówno te zdrowotne, jak również i te związane z odchudzaniem. Ma ona doskonały skład odżywczy, a do tego jest także bardzo dobrym przeciwutleniaczem. Czy faktycznie jednak pomaga ona w odchudzaniu? A jeśli tak, to na co ona działa? W tym artykule postaramy się w pełni zawrzeć najważniejsze na jej temat informacje. 

Zielona herbata znana jest od dziesiątek lat. Stosowana była już w tradycyjnej medycynie chińskiej, popularna na Zachodzie, wybierana dziś na całym świecie. Wcześniej była sposobem na leczenie wielu schorzeń, na bóle głowy i na gojenie się ran. Dziś wykorzystywana przede wszystkim jako sposób na walkę z nadprogramowymi kilogramami. Zielona herbata występuje w różnych odmianach, pochodzących z rośliny Camellia Sinensis, podobnie jak herbata czarna, biała i oolong. Jest ona wytwarzana w procesie parowania liści. Jest zdecydowanie lepsza niż herbata czarna lub oolong, gdyż nie przechodzi ona przez proces fermentacji, jak te pozostałe, co sprawia, że zawartych jest w niej więcej przeciwutleniaczy, jak również i składników odżywczych. 

Co zawarte jest w zielonej herbacie?

Herbata ta jest bogata w bardzo wiele witamin i składników odżywczych. Znajdziemy w niej między innymi witaminy z grupy B, folian, magnez, flawonoidy, a także i inne przeciwutleniacze. Dzięki takim składnikom, obniża ona poziom cholesterolu, poprawia pracę serca, jest doskonała do stosowania przy chorobie Alzheimera. Zaleca się picie jej przy cukrzycy typu 2, jak również i w chorobie nowotworowej. Niestety, nie ma w pełni potwierdzonych badań, które w 100% sugerowałyby, że to faktycznie zielona herbata działa na te wszystkie prozdrowotne właściwości. Warto więc zająć się dalszymi badaniami, by móc przekonać się, czy faktycznie zielona herbata może okazać się zbawienna dla naszego zdrowia, jak również i naszego wyglądu. 

Herbata zielona na utratę masy ciała

Na jakiej zasadzie działa zielona herbata, że pomaga nam ona w zwalczaniu kilogramów. Okazuje się, że wspomaga ona tempo metabolizmu, zwiększając jego wydajność. Dzięki zielonej herbacie, procesy pozwalające zamienić jedzenie w energię przebiegają zdecydowanie szybciej i z większym efektem. Skąd to wszystko? W zielonej herbacie zawarta jest kofeina, jak również i flawonoidy, które zwane są katechiną będącą przeciwutleniaczem. Sama katechina odpowiedzialna jest za rozkład tłuszczów, a połączenie jej z kofeiną, zwiększa również energię, jaką zużywa organizm do różnego rodzaju czynności, jakie każdego dnia wykonuje. Przyglądając się licznym badaniom wykazano, że faktycznie zielona herbata, jak również i suplementy, które w składzie ją właśnie mają, pozytywnie wpłynęły na utratę masy ciała i kontrolę nad nią u osób, które regularnie ją zażywały. Nie były to efekty spektakularne, jednak utratę pokazały. Nie zmienia to jednak faktu, że samo picie herbaty tak naprawdę niewiele da. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta, w której zastosujemy ujemny bilans kaloryczny, a do tego i aktywność fizyczna. Sama zielona herbata powinna jedynie stanowić dodatek do zdrowego trybu życia, jeszcze bardziej wspomagając cały ten proces, ale nie będąc jedynym na niego rozwiązaniem. 

Jak spożywać zieloną herbatę?

Zielona herbata powinna być pita regularnie. Nie wystarczy nam jedna szklanka na kilka dni, by móc odczuwać jej prozdrowotne i odchudzające właściwości. Powinniśmy postawić na 2 – 3 filiżanki takiej herbaty w ciągu dnia. Najlepiej, aby była ona gorąca. Oczywiście można pić mniej, można też pić więcej, ale wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak reaguje nasz organizm na kofeinę. Jeśli nie mamy z nią problemu, możemy tej herbaty wypić więcej, jeśli kofeina nie działa dobrze na nasz organizm, wtedy i herbatę zieloną należy w dużej mierze ograniczyć. Podstawą jest wybrać herbatę jak najmniej przetworzoną, bo tylko taka jest bogata w najważniejsze składniki odżywcze. Nie zaleca się jej stosować w przypadku osób, które mają problemy z sercem, jak również i z wysokim ciśnieniem. 

Podsumowanie

Prawdą jest, że zielona herbata jest najlepszą spośród wszystkich innych herbat dostępnych na rynku, gdyż to właśnie ona jest najmniej przetworzona i to ona ma najwięcej składników, tym samym wykazując jak najlepsze właściwości. Warto na nią stawiać i regularnie ją pić. Choć nie ma potwierdzonych badań klinicznych, jeśli chodzi o jej właściwości, to ma w sobie tyle zdrowych składników, że na pewno jej zażywanie działa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli pić herbatę, to właśnie tą zieloną. I choć początkowo wielu osobom ona nie smakuje, bo ma bardzo specyficzny smak i zapach, to jednak przy regularnym jej piciu, staje się ona jednym z najlepszych napojów na gorąco, na jakie tylko możemy postawić. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*