Dieta kopenhaska – czy warto ją stosować?

Chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, każdy z nas szuka takich rozwiązań, które pomogłyby je zrzucić. Kwestią nadrzędną jest znalezienie odpowiedniej diety, takiej, która będzie smaczna, jednocześnie takiej, która zagwarantuje nam odpowiednią podaż kaloryczną i wreszcie takiej, która pozwoli nam uzyskać zamierzony efekt. Jedną z propozycji jest dieta kopenhaska, która cieszy się niebywale dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na to, że jest ona krótka i skuteczna. Dziś odpowiemy na pytania, czym jest, dlaczego dieta kopenhaska działa, czego możemy się po niej spodziewać. Zastanowimy się, czy jest bezpieczna, czy każdy może na nią postawić i jak sama dieta już wygląda.

Dieta Kopenhaska jest to rozwiązanie oparte na kilku produktach, które spożywa się trzy razy dziennie. Trzeba stosować się do określonych godzin ich spożywania, jak również i stosownych porcji. Trwa ona 13 dni podczas których trzeba w 100% stosować się do określonych w tej diecie założeń. Można ją stosować jedynie raz na dwa lata. Jest to niskowęglowodanową i niskokaloryczna dieta, która ze względu na swoją specyfikację może nieść wiele skutków ubocznych, w tym problemy zdrowotne, czy efekt jojo. Jeśli się na nią decydujemy, musimy być w 100% jej pewni i świadomi konsekwencji.

Zapotrzebowanie w diecie kopenhaskiej jest naprawdę bardzo małe i pokrywa ono dziennie jedynie 25 – 30% zapotrzebowania na energię, 6% zapotrzebowania na węglowodany, 60% na tłuszcz, 65% na białko, 20% na błonnik pokarmowy i 150% na cholesterol. Jak więc widać, jest ona naprawdę bardzo rygorystyczna i podczas tych 13 dni jej stosowania, organizm może nie czuć się najlepiej, mając problemy z codziennym funkcjonowaniem.

Dieta jak kopenhaska przynosi spektakularne efekty, ale przez kogo została tak naprawdę opracowana? Nie ma w 100% pewności, skąd pochodzi jej geneza. Mawia się, że została ona opracowana w jednym z duńskich szpitali, aczkolwiek nigdzie nie można znaleźć potwierdzenia tej tezy. Nie wiemy więc, czy została ona opracowana przez specjalistów, którzy się na tym znają, czy może jest stworzona przez totalnych laików i jej stosowanie niesie różnorodne skutki, na które decydujemy się na własne ryzyko. Według wielu specjalistów nie jest ona dobrym rozwiązaniem, gdyż nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, które są niezbędne do spalania tłuszczu, nie dostarcza stosownej ilości witamin i minerałów, a do tego ma ona za mało warzyw i innych cennych produktów, które w diecie każdego człowieka powinny się znaleźć.

Dieta kopenhaska – plan działania

Stosujemy taką dietę przez okres 13 dni. Główne zasady, jakimi należy się kierować to:

  1. Stosujemy dietę równo 13 dni, nie dłużej i nie krócej
  2. Spożywamy tylko zawarte w diecie produkty
  3. Pijemy 1,5 – 2 litrów wody dziennie
  4. Zjadamy posiłki w określonych porach dnia
  5. Zachowujemy kolejność posiłków
  6. Jemy maksymalnie 500 – 800 kalorii dziennie
  7. Nie uprawiamy aktywności fizycznej
  8. Nie żujemy gumy
  9. Nie stosujemy soli

Produktami, które znajdują się w takiej diecie są przede wszystkim chude mięso, chude ryby, jaja, warzywa – szpinak, brokuł, sałata, pomidor, a także owoce – jabłko, ananas, grejpfrut. Dieta kopenhaska – co można pić? Jedynymi produktami są kawa, herbata i woda mineralna. Jeśli zjemy inny produkt, automatycznie dieta zostaje przerwana. Śniadanie jemy w godzinie między 8.00 – 9.00, lunch 12.00 – 14.00 i obiad między 16.00 – 18.00.

Dieta kopenhaska – kiedy pierwsze efekty mogą zostać zauważalne? Tak naprawdę w trakcie jej trwania. Dzięki tej diecie można zrzucić od 8 – 20 kilogramów, w zależności od tego, ile kilogramów mamy do zrzucenia. Przy tego typu diecie mogą pojawić się zmiany w przemianie materii, osłabienie organizmu i efekt jojo, jeśli po jej zastosowaniu nie zdecydujemy się na dobrą, zbilansowaną dietę. W przypadku bowiem diet tak restrykcyjnych efekty są szybkie, ale powrót do kilogramów również i taki. Jeśli ją stosujemy, warto po jej zakończeniu postawić na odpowiednie menu, stosownie do nas dopasowane. Czy każdy może ją stosować? Oczywiście, że nie! Przeciwwskazaniami do jej stosowania jest na przykład nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, miażdżyca, choroby nerek, osteoporoza, czy też dolegliwości żołądkowe. Nie powinny na nią stawiać osoby trenujące aktywnie, osoby w bardzo młodym wieku, jak również i w podeszłym wieku, a także kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Dieta kopenhaska – jak wytrzymać, jak przetrwać, jak sobie z nią poradzić? Z pewnością nie jest to łatwe rozwiązanie i każdy, kto na taką dietę chce postawić, musi być świadomy i tego, że będzie się źle czuł i tego, że skutki uboczne mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla organizmu.

Zalety diety kopenhaskiej

Głównymi zaletami jej stosowania jest przede wszystkim to, że pozwala ona bardzo szybko schudnąć, jest niezwykle krótka, bardzo prosta w stosowaniu, nie wymaga zbyt dużej ilości czasu, by przygotować posiłki. Taka dieta daje możliwość wyrobienia sobie nawyku picia wody i odzwyczaja od podjadania między posiłkami.

Wady diety kopenhaskiej

Głównymi wadami diety kopenhaskiej jest to, że osłabia ona organizm, powoduje spadek energii, złe samopoczucie i drażliwość. Mogą wystąpić zaburzenia metaboliczne, wymioty, omdlenia. Osobie na takiej diecie towarzyszy ciągłe uczucie głodu, ma ona problemy z cerą i wypadaniem włosów. Nie jest ona zbilansowana i w większości przypadków powoduje efekt jojo. Podsumowując – na pewno nie jest ona dobra dla nikogo.

Dieta kopenhaska – który dzień najgorszy? Prawdą jest, że bardzo trudno jest na niej przetrwać i nie każdy jest w stanie na niej wytrzymać. Taka mała ilość kalorii powoduje, ze organizm czuje się naprawdę źle, przez co u większości następuje rezygnacja. Najtrudniejszym okresem jest zazwyczaj 3, 6 i 9 dzień. Jeśli je przetrwamy, to uda nam się dotrwać do końca.

A kiedy ona się zakończy, nie wracajmy do starych przyzwyczajeń, bo już po chwili otrzymamy te zgubione kilogramy i to z nadwyżką. Postawmy na zdrową, zbilansowaną dietę z ilością kalorii dopasowaną do nas samych, a do tego postawmy na codzienną aktywność fizyczną. Tylko takim bowiem sposobem uda nam się zyskać figurę fit nie na lato, ale na lata…

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*