Dlaczego jestem ciągle głodny?

Jeśli chcemy mieć energię, musimy jeść. Zdobywamy ją właśnie poprzez pożywienie. Nie bez powodu mawia się, że jesteś tym, co jesz. W zależności od tego, co ląduje na naszym talerzu, ta energia jest większa lub mniejsza. Jeśli przez kilka godzin coś robimy, a nie dostarczamy organizmowi pożywienia, ten zaczyna odczuwać głód. Jest to jak najbardziej zrozumiała sytuacja. Co jednak w sytuacji, gdy ten głód odczuwamy stale i na okrągło? Co jest przyczyną tego, że mimo iż jemy, wciąż czujemy się głodni?

Czy jest normalnym ciągłe odczuwanie głodu? Nie! Można odczuwać głód kilka godzin po posiłku, ale jeśli dostarczamy organizmowi regularnie jedzenie, a ten stale ten głód odczuwa, coś jest nie tak z naszym organizmem i należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy nieco głębiej. 

Co może więc powodować głód? Jakie są najczęstsze powody, dla których stale jesteśmy głodni?

  • cukrzyca

Nasze ciało zamienia żywność, którą jemy w paliwo zwane glukozą. Jeśli mamy cukrzycę, ta glukoza nie jest w stanie dotrzeć do naszych komórek, a więc organizm daje sygnał, że tego paliwa w komórkach nie ma i prosi o nie w postaci głodu, tak, abyśmy dalej coś zjedli. A jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o cukrzycy? Na pewno pragnienie ciągłego picia, częste oddawanie moczu, rozmyty obraz, siniaki, mrowienie dłoni lub stóp, ciągłe chroniczne zmęczenie. 

  • niski poziom cukru we krwi

Jeśli poziom cukru w organizmie spada do bardzo niskiego poziomu, wówczas ma miejsce tak zwana hipoglikemia. Stan taki może prowadzić dalej do zapalenia wątroby, do zaburzeń pracy nerek, do powstawania guzów neuroendokrynnych trzustki, czy też do problemów z nadnerczem lub przysadką mózgową. Przy hipoglikemii pojawia się często stan podobny do bycia pod wpływem alkoholu. Problemy z chodzeniem, źle wypowiadane słowa, niepokój, drżenie ciała, blada skóra, szybsze bicie serca. 

  • brak snu

Bardzo często głównym winowajcą danego stanu rzeczy jest zbyt mała ilość snu. Jeśli organizm nie dostaje go w takich ilościach w jakich powinien, praca hormonów może powodować takie, a nie inne stany w naszym organizmie, w tym między innymi brak kontroli nad odczuwaniem głodu. Jeśli jesteśmy niewyspani, nie jesteśmy w stanie odczuwać uczucia sytości. A oprócz ciągłego uczucia głodu, brak snu powoduje również problemy z zachowaniem czujności, zmiany nastroju, rozdrażnienie, zmęczenie, a nawet i przybieranie na wadze. 

  • niewłaściwa dieta

Zła dieta, nawet jeśli wydaje nam się, że jemy regularnie i stosunkowo odpowiednio, może być przyczyną głodu. Nie wszystkie bowiem produkty spożywcze  są w stanie napełnić nas w taki sam sposób. Na pewno te, które ograniczają głód, mają wysoką zawartość białka. Jest to na przykład chude mięso, są to ryby, są to produkty mleczne, czy też żywność bogata w błonnik. Powinniśmy pamiętać o owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, jak również i fasoli. Co więcej, nie powinniśmy zapominać o zdrowych tłuszczach, które są niezwykle ważne, w tym między innymi o orzechach, o rybach, czy na przykład oleju słonecznikowym. Jeśli w naszej diecie jest przede wszystkim chleb, fast foody, żywność przetworzona, a do tego niezdrowe węglowodany i dużo tłuszczu, który z tym zdrowym niewiele ma wspólnego, to one są jedynie pustymi kaloriami. Jemy je i za chwilę na nowo mamy pragnienie kolejnego, i następnego jedzenia. Warto więc zwrócić uwagę na to, co jemy i jak jemy. Celebrujmy każdy posiłek, starajmy się jeść powoli, spokojnie, bez oglądania w tym czasie telewizji, czy robienia dziesięciu innych czynności. Każdy posiłek powinien być dla nas ucztą.

  • ciąża

Ciążą bardzo często powoduje ten stan, w którym pojawiają się różnorodne skoki apetytu. Zjedliśmy dopiero co posiłek, a już chcemy zabrać się za kolejny. Prawdą jest, że w ciąży można sobie pozwolić na nieco więcej, ale nie zmienia to faktu, że wcale nie musimy pakować w siebie podwójnych ilości jedzenia, co bardzo często jest tak określane, że można, że się powinno, że to dobre dla dziecka. Nieprawda. W ciąży wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta. 

  • tarczyca

W wielu przypadkach tarczyca potrafi płatać figle. To właśnie ona wytwarza takie hormony, które kontrolują szybkość pracy niemal każdego z narządów. Zbyt ciężka praca tarczycy może powodować jej nadczynność, a wtedy w parze z nią idzie ciągłe uczucie głodu, szybki puls, zdenerwowanie, słabe mięśnie, jak również nadmierna potliwość i ciągłe uczucie picia. 

  • odwodnienie

Bardzo często słabe nawodnienie organizmu powoduje, że wydaje nam się, iż jesteśmy spragnieni. Jeśli dostarczamy organizmowi zbyt małe ilości wody, ten zaczyna się odwadniać. Jeśli do takiego stanu dojdzie, możemy odczuwać uczucie głodu, mimo że jesteśmy tylko spragnieni. Do tego dochodzą zawroty głowy, zmęczenie, ciemny mocz.

  • aktywność fizyczna

Jeśli ćwiczymy, nasze ciało spala kalorie, przyspiesza się metabolizm. Jeśli wysiłek jest intensywny i długi, wówczas zapasy energii z jedzenia mogły zostać wykorzystane i organizm najzwyczajniej w świecie odczuwa głód. 

Podsumowanie

Jak więc widać, odczucie ciągłego głodu może mieć naprawdę bardzo różnorodne podłoże. Jeśli i my znajdujemy się w tej grupie, to bez wątpienia powinniśmy najpierw odszukać przyczynę danego stanu rzeczy, a nie uważać, że jest to normalne, bo nie jest! Jeśli stale jesteśmy głodni, mimo że jemy regularnie – problem jest i należy go w sobie poszukać. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*