Dlaczego warto jeść płatki owsiane?

Płatki owsiane to najlepszy sposób na zdrowe śniadanie. Ich właściwości są tak nieocenione, że pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć ich w naszej diecie. Główną ich zaletą jest to, że wystarczy niewielka ich ilość, aby czuć się najedzonym na długi czas, aż do drugiego śniadania, bez potrzeby podjadania między posiłkami. Płatki owsiane można jeść na różne sposoby i wyczarowywać z nich różnorodne dania. Jakie więc wykazują one właściwości? Dlaczego są tak cenne dla zdrowia człowieka?

Po pierwsze: działają na odchudzanie

Dla wszystkich osób chcących zrzucić kilka kilogramów, z pewnością płatki owsiane okażą się być doskonałym wyborem. Zawarty w nich beta – glukan, czyli błonnik rośliny rozpuszczalny w wodzie znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu hormonu głodu, tym samym zapobiega zjedzeniu większej ilości jedzenia i dostarczenia sobie kolejnych kalorii. Czujemy się syci, nie potrzebujemy podjadać, a dzięki swoim właściwościom płatki dodatkowo idealnie oczyszczają także jelita.

Po drugie: obniżają ciśnienie krwi

Każdy, kto ma problem z nadciśnieniem powinien sięgnąć po płatki owsiane. Mają one bardzo dobre działanie na poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego. Znacząco obniżają ciśnienie krwi działając niczym leki na nadciśnienie.

Po trzecie obniżają poziom złego cholesterolu

Dzięki obecności błonnika obniżają one poziom złego cholesterolu. Wystarczą 3 gramy błonnika, który rozpuszcza się w wodzie, by zły cholesterol obniżył się o blisko 20%.

Po czwarte działają przeciwnowotworowo

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór, to płatki owsiane powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Doskonałe są przede wszystkim przy profilaktyce raka jelita grubego, zmniejszając ryzyko jego pojawienia się i rozwoju. Co więcej, zawierają one przeciwutleniacze.

Po piąte zwiększają wydajność fizyczną

I coś dla osób aktywnych, płatki owsiane poprawiają metabolizm i zwiększają wytrzymałość, dlatego też tak ważne i istotne jest to, abyśmy nie zapominali o nich w codziennej diecie.

Płatki owsiane mają ogromne znaczenie dla całego organizmu i bez względu na to, czy mowa o diecie małego dziecka, czy osoby dorosłej, w każdym przypadku są one bardzo ważne, jeśli chcemy doskonale się czuć bez względu na wiek i jeszcze lepiej wyglądać. Płatki owsiane to obowiązkowa pozycja na liście każdego człowieka.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*