Wciąż poszukujemy sposobów na to, aby uzyskać upragniony efekt, jeśli chodzi o nasz wygląd. Marzymy o tym, by szybkim sposobem stać się fit i cieszyć się nienaganną figurą. Niestety w teorii często wydaje nam się to wszystko takie proste, ale w praktyce zazwyczaj jest zdecydowanie trudniejsze do zrealizowania. Na odchudzanie wpływ ma przede wszystkim zdrowa, zbilansowana dieta, jak również i jak największa ilość aktywności fizycznej, która to pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób stawia na suplementy diety, wierząc, że ich działanie jest w stanie przynieść nam satysfakcjonujące efekty w dużo krótszym czasie. Czy tak jest naprawdę? A jeśli tak, to co warto stosować? W tym artykule chcemy wziąć pod lupę forskolin, sprawdzając, czy faktycznie może to być dobry składnik suplementów na odchudzanie.
Prawdą jest, że nie zyskamy cudu, nie dając z siebie 100%. Już na wstępie co niektórych z pewnością załamiemy stwierdzeniem, że żadne ,,tabletki cud” nie zrzucą za nas kilogramów i nie pozwolą nam być fit w kilka tygodni. Odchudzanie to bardzo skomplikowany proces, na który to składa się wiele czynników. Stosowanie tabletek może jedynie być jednym ze sposobów, by cały ten proces wspomóc, ale nie wykonać za nas całą pracę, bo tak się zwyczajnie nie da zrobić.
Czym jest forskolina?
Jednym ze składników wykorzystywanych w suplementach diety na przestrzeni ostatniego czasu stała się forskolina. Czym on jest? Jak działa i czy działa w ogóle? Jakie niesie skutki uboczne? Forskolina jest związkiem chemicznym, który występuje w roślinie Coleus Forskohlii. Od dawien dawna stosowany jest w medycynie naturalnej i wykorzystywany nie tylko do poprawy wyglądu poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów, ale działający bardzo pozytywnie na cały organizm człowieka. Medycyna ajurwedy właśnie w tym składniku dopatruje się wielu nadprzyrodzonych zdolności.
Właściwości stosowania forskoliny
Uważa się, że składnik ten działa bardzo wszechstronnie na organizm człowieka. Jest doskonały na problemy z sercem, na zaburzenia trawienia, na choroby skóry, w tym na przykład na łuszczycę, na wypryski, ale także i na oparzenia oraz skaleczenia. Stanowi doskonały składnik na zakażenie dróg moczowych, na astmę i wiele innych stanów, z jakimi zmaga się nasz organizm.
Patrząc na badania naukowe, pokazano iż to właśnie forskolina wykazuje zdolność do aktywacji akumulacji cAMP. A czym ten cAMP jest? To drugi przekaźnik wpływający na wiele procesów biologicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. cAMP pozwala między innymi regulować poziom glukozy we krwi, jak również i poziomy metaboliczne tłuszczów. Jak działa on na odchudzanie? Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających, że składnik ten na pewno okaże się być pomocny przy odchudzaniu. Obserwacje pokazują, że sam forskolina niekoniecznie sprzyja odchudzaniu, ale zapobiegać może on dalszemu przybieraniu na wadze. W badaniach osoby nie straciły kilogramów i nie doszło do zmniejszenia masy ciała. Być może jeśli łączyłoby się to z aktywnością i zdrową dietą, efekty byłyby lepsze? Trudno jest na podstawie spekulacji postawić jakiekolwiek tezy. Wielu badanych uważa, że forskolina zmniejsza zmęczenie i obniża poziom głodu. Uznaje się, że składnik ten prowadzi do zwiększenia poziomów cAMP, bowiem następuje stymulacja lipolizu i hamowanie wzrostu masy ciała. Czyli tak, jak napisaliśmy powyżej – forskolina nie roztapia tłuszczu, ale może on chronić przed dalszym jego gromadzeniem się w organizmie.
Zalety stosowania forskoliny
Choć sama forskolina nie ma znaczącego działania na utratę masy ciała, okazuje się, że jest to taki składnik, który może mieć pozytywne znaczenie na innych obszarach działania naszego organizmu. Co więc może on powodować? Na co wpływać?
- pomaga nam zarządzać wagę
Pozostając w temacie wagi i całego procesu odchudzania, warto stosować forskolin wraz z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, tak, aby móc utrzymać prawidłową masę ciała.
- składnik pomagający zwalczyć raka
Choć nadal nie ma skutecznego leku na raka, to uważa się, że forskolin aktywuje między innymi fosfatazę białkową 2, a więc enzym, który odpowiedzialny jest za tempo podziału komórek. Stosowanie tego składnika może mieć znaczące działanie przeciwnowotworowe między innymi w przypadku rozprzestrzeniania się wzrostu komórek przy guzach raka odbytnicy. Co więcej, powoduje on śmierć komórek raka szpiczaka mnogiego i wpływa na zmniejszenie skutków ubocznych dla organizmu wywołanej chemioterapią. - obniża ciśnienie krwi
Forskolina wpływa pozytywnie na leczenie chorób serca, w tym między innymi na nadciśnienie. Jeśli ktoś chciałby w naturalny sposób walczyć ze swoim nadciśnieniem, z pewnością warto zastosować między innymi forskolina, a także wyeliminować produkty, które to nadciśnienie powodują, w tym między innymi alkohol i cukier, jednocześnie zwiększając produkty, które powodują obniżenie tego ciśnienia – herbata, gorzka czekolada i produkty z diety śródziemnomorskiej. - obniża poziom cukru we krwi
Podawanie forskoliny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi i choć nie ma jeszcze potwierdzonych w pełni badań w tym zakresie, to być może składnik ten będzie głównym w stosowaniu, jeśli chodzi o cukrzycę i stany przedcukrzycowe. Stosując to rozwiązanie, być może będzie można w pełni utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. - zmniejsza ataki astmy
Astma jest chorobą, która dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie, a stosowanie leków często jest jedynym sposobem na normalne funkcjonowanie. Okazuje się, że forskolin od dziesiątek lat stosowany był właśnie na astmę. Działa on zdecydowanie lepiej niż kwas kromoglicowy, co jeśli zostanie potwierdzone naukowo, może okazać się niezwykle cenne – zamiast leków, pojawi się naturalny sposób na walkę z astma i jej atakami. - leczy objawy astmy
Jak się okazuje, forskolina może także okazać się bardzo skuteczny, jeśli w grę wchodzi jaskra. Kontroluje on ciśnienie wewnątrzgałkowe, jak również i ciśnienie płynu w oku, co może okazać się zbawienne w ochronie przed ślepotą. - walczy z Alzheimerem
Choć na chorobę starczą często nie mamy wpływu, okazuje się, że forskolina może mieć bardzo duży wpływ na rozwój Alzheimera, a dokładniej na zmniejszanie skutków tej choroby. Być może więc składnik ten będzie bardzo przydatny w walce z tego typu chorobą, której obawia się każdy z nas?
Podsumowanie
Jeśli w grę wchodzi forskolina, z pewnością wiele można byłoby na jego temat napisać. Gdy mówimy o odchudzaniu, niekoniecznie spala ona tkankę tłuszczową, ale może być bardzo przydatna, gdy chcemy ochronić się przed kolejnymi kilogramami. Jeśli zaś chodzi o inne choroby i stany dotyczące naszego organizmu, działanie forskoliny może okazać się niezwykle przydatne i nieocenione.