Ile kalorii ma alkohol?

Bardzo często podczas odchudzania popełniamy wiele drobnych błędów, które całościowo oddalają nas od osiągnięcia celu. Najczęstszą wpadką są weekendy, kiedy nieco sobie luzujemy i do naszej diety wpadają mniejsze czy większe ilości alkoholu. Ile kalorii ma alkohol i czy powinniśmy go spożywać w trakcie odchudzania?

Czy wiesz o tym, że kieliszek wina może mieć tyle samo kalorii co kostka czekolady, a butelka piwa tyle samo, co paczka chipsów? W trakcie odchudzania warto wziąć to pod uwagę! Jeśli Twój miesięczny bilans alkoholu to np. 2 butelki wina miesięcznie (wydaje się to dużo, ale wystarczy, że podliczysz ile lampek wina w tygodniu wypijasz!), to okazuje się, rocznie spożywasz około 13000 kcal dodatkowo! To np. 24 Big Maci w McDonald’s! 3-5 kufli piwa tygodniowo to 44200 kcal rocznie! To wręcz nieprawdopodobne, o ile więcej kalorii jesteśmy w stanie spożyć przez popijanie ulubionych trunków. Wyobraź sobie ile należałoby ćwiczyć i o ile mniej jeść, żeby wyrównać ten bilans i skutecznie schudnąć?

Kalorie w alkoholu

Alkohol Kilokalorie (kcal) Ilość jedzenia z taką samą ilością kcal
Kieliszek wina (standardowy, ok. 175 ml) 133 kcal 3 Delicje
Kufel mocnego piwa 239 kcal Duży batonik Mars
50 ml likieru 153 kcal Milka Choc&Choc biszkopciki z kremem
Butelka smakowego alkoholu (330 ml) 172 kcal 2 herbatniki oblane czekoladą
50 ml dżinu 95 kcal Milky Way

Odchudzanie

Wino, piwo, cydr i wszystkie pozostałe alkohole, które lubisz są robione wraz z dodatkiem cukru. Dlatego właśnie alkohol jest tak kaloryczny – zawiera aż 7 kcal na 1 gram, co jest prawie tak dużo, ile ma 1 gram tłuszczu! Dodatkowo, jeśli robisz kolorowe drinki czy pijesz piwa smakowe, dokładasz sobie jeszcze większą ilość kalorii. Deficyt, który wypracowujesz w ciągu tygodnia bardzo łatwo przekroczyć możesz właśnie taką weekendową imprezą czy posiadówką z alkoholem. To prosta przyczyna, dlaczego nie jesteś w stanie schudnąć. 

Jak schudnąć?

Najważniejsze porady, aby schudnąć to:

  • Nie spożywaj regularnie alkoholu. Wpływa negatywnie na Twój organizm, buduje złe nawyki i dostarcza zbyt dużej dawki kilokalorii każdego dnia.
  • Nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek. To skłoni Cię do spożywania większej ilości przekąsek. 
  • Do robienia drinków używaj napojów 0 kcal (np. Pepsi MAX, Cola 0, Sprite 0). 
  • Pij alkohol w swoim tempie, wolniej. Dzięki temu spożyjesz mniej, z nikim się nie „ścigając”. 
  • Zjedz duży, porządny obiad przed imprezą. Będziesz bardziej pełny, wypijesz mniej i rzadziej sięgniesz po przekąski. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*