Jak efektywnie schudnąć i nie poddać się? cz. 1 

Odchudzanie jest to proces niezwykle skomplikowany, czasochłonny i wymagający. Musimy postawić na odpowiednią dietę, wybrać określony rodzaj aktywności fizycznej, nieco zmienić swój codzienny tryb życia. I choć o odchudzaniu niby wiemy dużo, to gdy przychodzi już na to pora, nagle okazuje się, że nic nie jest takie proste, jakby mogło się nam wydawać. Jak więc efektywnie schudnąć? Jak podejść do tematu odchudzania? Co zrobić, by utrzymać upragniony efekt?

Każdy z nas ma swoją teorię dotyczącą odchudzania. Jedni uważają, że wystarczy jedynie ograniczyć jedzenie, inni są zdania, że trzeba przestać jeść słodycze, a jeszcze inni, że koniecznie należy postawić na sport. Jaka jest prawda? Nie ma jednego określonego sposobu na to, by schudnąć, gdyż w przypadku każdej osoby cały proces może wyglądać zdecydowanie inaczej. Jedne osoby muszą ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, inne muszą zrezygnować z tłuszczu, jeszcze inne muszą mieć dokładnie wyliczoną ilość makroskładników. Grunt to znaleźć takie rozwiązanie, które dla tej jednej, konkretnej osoby okaże się być najlepszym z możliwych rozwiązaniem. 

Odpowiednia wiedza

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – jak schudnąć, z pewnością warto zaznajomić się z określonymi kwestiami, które na pewno pomogą nam mądrze podejść do tematu odchudzania. Na samym początku na pewno warto zakupić sobie książkę, w której uda nam się znaleźć odpowiedzi na wszelkie, nurtujące nas pytania. Dzięki dobrej pozycji książkowej dowiemy się, że dieta to sposób odżywiania na zawsze, a nie na chwilę. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące naszego metabolizmu, możliwości spalania tkanki tłuszczowej, wyboru odpowiedniej aktywności. Jeśli zdobędziemy teorię, możemy przejść do praktyki. 

Nie ma jednej metody 

To, co okaże się być dobre dla pani X, niekoniecznie będzie odpowiednie dla pani Y. Trzeba mieć w pełni tego świadomość. Nie ma jednej metody odchudzania i nie na każdego ta jedna, konkretna działa tak samo. Na proces odchudzania wpływ ma naprawdę bardzo dużo czynników i na nich właśnie należy się skupić. Nasza genetyka, czynniki zdrowotne, alergia na określone produkty. W przypadku każdej osoby należy podejść do całego procesu odchudzania w pełni indywidualnie. Często wszystko to odbywa się metodą prób i błędów. Sprawdzamy na sobie różne rozwiązania, próbujemy wykorzystywać różne metody i podejścia, aż w końcu zauważamy pierwsze efekty, a wtedy chce nam się więcej i więcej. Cierpliwość jest tutaj najważniejsza i na niej właśnie należy w 100% się skupić. 

Odchudzanie nie jest prostym działaniem i trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wymaga to wszystko ogromu czasu i pracy, by móc zobaczyć efekty. Nie zniechęcajmy się, nie poddawajmy się – róbmy swoje krok po kroku i starajmy się dążyć do wyznaczonego celu. 

Strategie odchudzania

Jeśli chcemy schudnąć, musimy odpowiednio do tego tematu podejść wykorzystując odpowiednie strategie odchudzania. Jakie?

  • Zmniejszamy kalorie

Wszystko kręci się tak naprawdę wokół kalorii, bowiem jeśli jemy ich więcej, niż potrzebujemy, wówczas tworzy się nadwyżka sprawiająca, że przybywa nam tkanki tłuszczowej. Jeśli zmniejszymy ilość kalorii, uzyskamy deficyt kaloryczny, a więc organizm otrzyma mniej kalorii, niż potrzebuje i resztę będzie czerpał z tkanki tłuszczowej. W początkowej fazie tracimy kilogramy szybko, bo usunięty zostaje nadmiar wody, a także chude tkanki i tłuszcz. Z każdym jednak kolejnym tygodniem nasz metabolizm zwalnia. Jeśli chcemy jeszcze schudnąć, musimy te kalorie wciąż obniżać. A mówiąc o kaloriach, na pewno warto mieć na uwadze jeden aspekt – nie każda kaloria jest sobie równa. 100 kalorii słodkiego batonika nie jest równoznaczne 100 kaloriom brokułów. Warto więc wraz z redukcją kalorii postawić i na odpowiednie grupy produktów, które są zdrowe i odpowiednie do redukcji wagi. 

  • ograniczamy węgle

Każdy z nas z całą pewnością doskonale wie, że węglowodany dostarczają bardzo dużych ilości kalorii, szczególnie gdy mówimy o węglowodanach prostych. Dlaczego są one stosunkowo niebezpieczne? Jeśli je spożywamy, węgle dostają się do krwiobiegu w postaci glukozy. Jeśli chcemy utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą, najpierw ciało spala tę glukozę, a dopiero potem palony jest tłuszcz. W przypadku całej tej procedury, wszystko jest bardzo skomplikowane. Jedząc posiłek bogaty w węgle, ciało uwalnia insulinę, bo w ten sposób pomaga on w dopływie glukozy do krwi. Sama insulina zapobiega uwalnianiu tłuszczu przez komórki tłuszczowe, bo organizm spala je jako paliwo i w ten sposób tworzy jeszcze więcej komórek tłuszczowych. Tych z kolei ciało nie jest w stanie spalić, my przybieramy na wadze. Ciało potrzebuje coraz więcej paliwa, jemy jeszcze więcej, a kilogramy szybują w górę. Insulina spala tylko węgle, a więc my też pragniemy węgli więcej i więcej. Rozpoczyna się błędny cykl, z którego trudno jest wyjść. Jeśli chcemy schudnąć, ten cały cykl należy przerwać. Jak? Redukując węglowodany. Dieta niskowęglowodanowa wymaga od nas zjadania mniejszych ilości węgli, przy jednoczesnym zwiększeniu białka i zdrowych tłuszczów. Warto na pewno postawić na chude mięso, ryby, warzywa. . 

  • wycinamy tłuszcze

Na temat tłuszczu wiele można byłoby rzec. Nadrzędnym elementem jest to, by znać jego podział. Wydawać by się bowiem mogło, że aby nie mieć tłuszczu, nie powinno się go jeść. Nie prawda. Oczywiście ten niezdrowy tłuszcz, który powoduje wzrost cholesterolu jest jak najbardziej szkodliwy. Występują jednak i tłuszcze zdrowe, o których w naszej diecie nie powinniśmy zapominać. Ucinamy więc tłuszcze niezdrowe, a stawiamy na nienasycone tłuszcze, które to mogą być pomocne w walce z kilogramami, ze zmiennymi nastrojami, czy z ciągłym zmęczeniem. Co więc warto jeść? Na pewno awokado, orzechy, nasiona, mleko sojowe, a także tofu, czy też tłuste ryby. W żaden sposób z takich rozwiązań nie powinniśmy rezygnować, bo niosą one dla naszego organizmu mnóstwo korzyści. Grunt to eliminować tłuszcze niezdrowe, które są szkodliwe i które to powodują wzrost masy ciała.

  • dieta śródziemnomorska 

Okazuje się, iż dieta śródziemnomorska ma ogromne znaczenie, jeśli w grę wchodzi nasz sposób odżywiania się, który ma pozwolić nam stracić nadmiar kilogramów. W diecie tej mamy przede wszystkim dobre tłuszcze, dobre węglowodany i odpowiednią ilość białka. Wiele jest w niej owoców i warzyw, a także orzechów, ryb i oliwy z oliwek. Nie ma tutaj zbyt dużo mięsa, ale jest wszystko to, co nazwać możemy kwintesencją jedzenia. 

Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, z całą pewnością proces odchudzania przybierze zdecydowanie inną formę i pozwoli nam odpowiednio podejść do kwestii walki z niechcianą tkanką tłuszczową. Grunt więc zacząć działać, nie od jutra, od nowego miesiąca, ale właśnie od dziś i krok po kroku zmierzać na szczyt.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*