Jak sen wpływa na odchudzanie?

Sen jest niezwykle ważny. Wie o tym każdy z nas. Oprócz tego, że pozwala nam on czuć się lepiej, daje nam energię na cały dzień, sprawia, że nie jesteśmy zmęczeni i osłabieni, sen wpływa także na podstawowe funkcje życiowe i ogólną pracę całego organizmu. Dziś jednak chcielibyśmy spojrzeć na tę kwestię z zupełnie innej strony, jako sen na odchudzanie. Czy jest to możliwe? Czy jakość i ilość snu może mieć wpływ na to, jak wygląda nasz proces odchudzania się? Okazuje się, że tak! Ale o tym wszystkim poniżej.

Sen w odchudzaniu

Bardzo często wielu z nas stawia na diety głodówki, szczególnie w porze wieczornej. Jemy ostatni posiłek o 18, a potem cały wieczór burczy nam w brzuchu, boli nas żołądek, na niczym nie możemy się skupić. Wierzymy jednak, że takie rozwiązanie pomoże nam osiągnąć upragniony wygląd i zrzucić nadmiar kilogramów. Okazuje się jednak, że takie działanie wcale nie jest dobrym i wcale nie jest sposobem na to, by zrzucić zbędne kilogramy. Czy jedząc na wieczór i idąc spać, nie tyjemy? Nie, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy. Odchudzanie i sen mogą iść doskonale ze sobą w parze, jeśli tylko dobrze do tego podejdziemy i będziemy wiedzieć, co jeść i jak jeść w poszczególnych porach dnia i jeśli tylko postawimy na odpowiednią ilość snu, niekoniecznie na pusty żołądek.

Co więc powinniśmy zrobić? Na co postawić?

  • Unikamy węglowodanów wieczorem

Wieczorem nie zaleca się przygotowywać jedzenia bogatego w węglowodany, bo to właśnie one powodują, że jedzenie w czasie snu odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Nie jedzmy na kolację ryżu, makaronów, czy kaszy, bowiem są to rozwiązania, które powinniśmy spożywać, ale w ciągu dnia.

  • Unikamy tłuszczów trans

Warto stawiać na zdrowe tłuszcze, a nie tłuszcze trans. Dobrze jest postawić na przykład na orzechy lub nasiona dodane na przykład do sałatki z kurczakiem. trzeba jednak pamietać, aby i z nimi nie przesadzać, gdyż mają one dużo kalorii.

  • Stawiamy wieczorem na białe, chude mięso

Wieczorową porą powinniśmy stawiać na białko, w tym na przykład kurczaka lub indyka w połączeniu z warzywami. Białko potrzebuje dużo energii, aby mogło być spalone.

  • Pijemy zieloną lub czerwoną herbatę

Taka herbata wpływa znacząco na przyspieszenie metabolizmu, dlatego też warto ją pić, zarówno w ciągu dnia, jak również, jeśli nie szczególnie wieczorową porą.

Sen, a odchudzanie

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość snu. Zaleca się, by dorosła osoba spała 7 – 8 godzin na dobę. Co więcej, warto zatroszczyć się i o jakość snu, a więc o to, aby sen był głęboki, by nic nam go nie przerywało. Jeśli organizm jest wypoczęty, automatycznie pracuje inaczej i na najwyższych obrotach.

Co więcej, mówiąc o śnie, przy odchudzaniu ważne jest właśnie to, co jemy wieczorem. W czasie snu można zgubić nadprogramowe kilogramy, nawet jeśli wieczorem zjemy porządną kolację. Trzeba tylko wiedzieć, na co postawić. Podczas snu możemy spalić nawet kilkaset kalorii. Jeśli zjemy coś, co nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, organizm będzie spalał kalorie z rezerw tkanki tłuszczowej, w ten sposób my sami osiągniemy taki efekt, na jakim nam zależy…Sen przy odchudzaniu to podstawa, ale i nasze menu na cały dzień to element priorytetowy, by całość mogła wyglądać tak, jak tego chcemy, dążąc do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Zadając sobie więc pytanie czy sen wspomaga odchudzanie, odpowiedź jest jedna – oczywiście! Nawet, jeśli nasze życie jest zabiegane, mamy wciąż nadmiar obowiązków i zmartwień, to na sen zawsze musimy mieć czas…

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*