Jak zacząć odchudzanie?

Niektórzy z nas mają teraz nieco więcej wolnego czasu lub po prostu chcą właśnie coś zmienić. W aktualnej dobie koronawirusa mówi się, że wakacje „są odwołane”, ale czy tak na pewno będzie? Wysokie temperatury na pewno wkrótce nas dopadną, a za tym idzie odsłonięcie nieco więcej ciała. 

No i taka sytuacja wiążę się mocno z odchudzaniem u niektórych osób, które chcą poczuć się lepiej we własnym ciele. Jak zacząć odchudzanie, żeby było efektywne i nie popełnić po drodze żadnego błędu?

Nie kupuj słodkości ani nie trzymaj ich w domu 

To najczęstszy błąd nas wszystkich. Trzymamy coś na później, na jakąś okazję, w razie gdyby przyszli znajomi albo po prostu kiedyś kupiliśmy i to leży. No i to najczęściej największy błąd! Mając słodycze pod ręką o wiele szybciej po nie sięgniemy, niż gdybyśmy musieli iść specjalnie do sklepu i je kupić. Jest to najgorsze zwłaszcza po kilku pierwszych dniach diety, gdy mamy moment „załamania” dietetycznego. Dlatego wyrzuć lub oddaj wszelkie słodycze z domu, a zamiast tego miej pod ręką np. jabłka czy pomarańcze. 

Postaw na większe śniadanie i mniejsze kolacje

Badania wykazują, że spożywanie mniejszych posiłków na noc pozytywnie wpływa na odchudzanie. Nieważne o której jesz śniadanie – może być to nawet 11, ale postaraj się, by przeważało ilością kalorii i objętością nad kolacją. Taka zmiana może bardzo pozytywnie wpłynąć na szybkość Twojego procesu odchudzania. 

Zajmij swój wolny czas

Kto z nas zna jedzenie z nudy? Lub jedzenie z przyzwyczajenia (do filmu, książki), gdy nawet nie jesteśmy głodni? Postaraj się zająć swój wolny czas i w momentach „grozy” wyjść na spacer, otworzyć książkę czy włączyć ulubiony serial, żeby czymś się zająć. Na pewno świetnym rozwiązaniem będzie aktywność fizyczna – nie mówię tu o crossficie czy tabacie, ale wystarczy też zwykły spacer czy rozciąganie, które są delikatne i skutecznie odciągną uwagę od jedzenia.

Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj

Im szybciej jesz, tym wolniej Twój mózg „załapie”, że zjadłeś, a psychika nacieszy się procesem jedzenia. Przeżuwaj dokładnie, żeby dać mózgowi dokładny sygnał o tym, że jesz. Delektuj się spożywanym posiłkiem i skup się na nim, zamiast się rozpraszać. Dzięki temu sprawisz, jakbyś zjadł naprawdę dużo! 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*