Jak zrzucić boczki i jak mieć płaski brzuch?

Większość z nas narzeka na swoją figurę. Zbyt szerokie biodra, oponka na brzuchu, za duża pupa. Wciąż jesteśmy na nie, jeśli w grę wchodzi nasz wygląd. Dla kobiet, jednym z największych problemów jest z pewnością odstający brzuch, jak również i boczki, które trudno jest zrzucić i ciężko jest z nimi walczyć.

Wiele osób chciałoby pozbyć się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha czy tych nieszczęsnych boczków, ale tak się nie da. Nie ma miejscowego spalania, nie ma metody cud, nie ma jednej drogi, by uzyskać płaski brzuch i brak boczków, bez zmiany wyglądu całego ciała, bez zmiany nawyków żywieniowych, czy ćwiczeń – nie tylko na brzuch, ale na całe ciało. Co więc zrobić, by uzyskać efekt, na jakim nam zależy? 

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest proces chudnięcia? Na czym on polega? Najprościej mówiąc, jest to proces kataboliczny, a więc rozpad. Aby do tego doszło, musimy zażywać mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje, tak, aby czerpał on energię z tkanki tłuszczowej, tym samym ją spalając. Nie można oczywiście postawić na diety głodówki, bo wtedy tej siły nie będzie skąd pozyskać, a człowiek będzie czuł się okropnie. Wystarczy zmniejszyć bilans kaloryczny, by w stosunkowo szybkim czasie zacząć zauważać pierwsze efekty. Jeśli do tego dołożymy aktywność fizyczną, zaczniemy jeszcze spalać kalorie, a to już w sposób szczególny będzie pozwalało nam otrzymać efekty najlepsze z możliwych, takie, jakie tylko nam odpowiadają. 

Przykładami katabolizmu są na przykład lipoliza, glikoliza, a także katabolizm białek, fermentacja, czy chociażby cykl kwasu cytrynowego. W tym artykule skupimy się na lipolizie, a więc na rozpadzie tkanki tłuszczowej, która prowadzi do zmniejszenia jej objętości i uzyskania tym samym lepszego wyglądu. 

Czy możliwa jest lipoliza jednej partii ciała?

Nie, gdyż rozkład tkanki tłuszczowej jest całościowy, a nie wybiórczy, a to sprawia, że w identyczny sposób rozkłada się ta tkanka tłuszczowa na całym ciele i w taki sam sposób w całości się ona rozkłada, a człowiek chudnie. Nawet, jeśli mamy piękne piersi i jędrną, zgrabną pupę oraz smukłe nogi, a walczymy z brzuchem i boczkami, to chudnąć będziemy na całym ciele, a nie tylko w tych newralgicznych miejscach. Oczywiście u jednej osoby wzrost tkanki tłuszczowej największy będzie na brzuchu, u innej na biodrach, u jeszcze innej na pupie. I tak samo przy chudnięciu, jedna kobieta chudnie szybciej, druga wolniej i u każdej ten proces chudnięcia wygląda zupełnie inaczej. W dużej mierze wiele zależy od naszej genetyki, od uwarunkowań, jak również i naszych predyspozycji. 

Jak więc zrzucić oponkę z brzucha i boczki?

Skoro nie można pozbyć się tłuszczu tylko z danej partii ciała, co należy więc zrobić? W pierwszej kolejności należy postawić na zdrowie na talerzu, a więc wybieramy zbilansowaną, pełnowartościową i kolorową dietę, dzięki której postawimy na dostarczenie organizmowi tego, co najlepsze, a do tego zagwarantujemy mu taką ilość kalorii, by zapewniła nam ona ujemny bilans kaloryczny i jednocześnie utratę kilogramów. Drugim z elementów jest na pewno aktywność fizyczna, a więc powinniśmy postawić na sport w naszym życiu. Niekoniecznie należy postawić na brzuszki, bo to jakoś specjalnie nie wpływa na to, jak szybko ta tkanka tłuszczowa będzie się zmniejszała. Oczywiście warto robić ćwiczenia na brzuch, by go wzmocnić, ale tylko poprzez treningi cardio i ogólnorozwojowe można z każdej części ciała stracić odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, jaka jest nam po prostu zbędna. Warto więc zatroszczyć się o to, by jeszcze bardziej pobudzić katabolizm, a do tego również i poprawić ogólną przemianę materii. Czy to wystarczy? Oprócz dużej dawki cierpliwości – tak. 

Niestety, ale tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha jest najbardziej oporna i walczy się z nią zazwyczaj najdłużej. O ile tłuszcz zejdzie nam z nóg, z pupy, czy z ramion, o tyle na brzuchu i boczkach pozostaje najdłużej. Warto jednak robić swoje, iść do przodu i się nie poddawać, a na pewno prędzej, czy później będzie można zauważyć znaczące efekty.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*