Kiedy spalamy najwięcej kalorii?

Myśląc o odchudzaniu, z pewnością słowo kalorie kojarzą nam się z tym procesem szczególnie. I w grę wchodzi tutaj zarówno kwestia diety i tego, co jemy, a także tego, ile tych kalorii jesteśmy w stanie spalić. Ten właśnie aspekt należy wziąć w sposób szczególny pod uwagę. W tym artykule chcielibyśmy sprawdzić, kiedy spalamy najwięcej kalorii i co trzeba robić, by jeszcze bardziej wpłynąć na na to ich spalanie.

Im więcej kalorii w ciągu dnia spalamy, tym jesteśmy w stanie być szczuplejsi. Warto pamiętać o tym, że kalorie spalamy nie tylko w trakcie aktywności fizycznej. Spalają się one także wtedy, gdy pracujemy, siedzimy, leżymy. Ale jak to możliwe? Nasze organy wewnętrzne, jak również i nasz mózg potrzebują wciąż energii, by mogły one działać prawidłowo. To sprawia więc, że organizm wciąż pracuje, by tą energię dostarczyć, a to prowadzi do spalania tych nielubianych właśnie przez nas kalorii. 

Kiedy tych kalorii spala się najwięcej?

Z pewnością podczas aktywności fizycznej. Im ona jest większa, tym ilość kalorii spala się szybciej. Warto jednak pamiętać o tym, że organizm spala tkankę tłuszczową po minimum 30 minutach intensywności, a więc jeśli trening trwa krócej, nie wpływa on znacząco na utratę tłuszczu. Warto postawić na treningi cardio, gdzie organizm nakręcany jest na wysokie obroty. Dużą popularnością cieszą się treningi interwałowe, a więc ćwiczenia, w których przeplatamy bardzo intensywne ćwiczenia z ich łagodniejszymi przerwami. Można pójść biegać robiąc kilka szybkich interwałów przeplatanych truchtem, można wykonywać określone ćwiczenia przeplatane bardzo szybkimi ćwiczeniami cardio. Pomysłów jest wiele – grunt to chcieć i to wykorzystać podczas naszej aktywności.

A kiedy organizm spala dużo kalorii w ciągu dnia? Na pewno po posiłku, bowiem wtedy organizm musi pracować nieco szybciej, by móc dane jedzenie strawić, a następnie przetworzyć w energię i w zbędne produkty przemiany materii. To nie dzieje się samo, automatycznie, ale organizm musi nad tym ciężko popracować. Podstawą do tego, by dobrze wyglądać jest nasza przemiana materii. U jednych jest ona znacząco spowolniona, u innych z kolei działa ona na najwyższych obrotach. Sama przemiana materii jest to energia zużywana przez organizm w trakcie spoczynku. Jak bowiem wiadomo, w organizmie człowieka zachodzi szereg zmian każdego dnia. One wpływają na pracę organów, one pozwalają utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Nawet, jeśli organizm śpi, również i wtedy spala on kalorie. Tak ważne jest więc to, aby nasza przemiana materii działała na jak najwyższych obrotach, bowiem wtedy możemy utrzymać prawidłową masę ciała. I choć sama aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, warto zadbać właśnie o ten spoczynkowy wydatek energetyczny.

Jak wygląda spoczynkowy wydatek energetyczny?

Jak sama nazwa mówi, to spalanie kalorii w trakcie spoczynku. Jak się okazuje, badania pokazują, proces ten może być różny w ciągu całej doby. Mierząc wydatki energetyczne uczestników badania, wnioski pokazały, że spoczynkowe wydatki energetyczne były wyższe późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Niższe spalanie wykazano nocą i we wczesnych godzinach porannych. Jak wiadomo, organizm człowieka działa w cyklu 24 – godzinnym. Jest to rytm dobowy, w którym to organizm rządzi się swoimi prawami i zachodzącymi wewnątrz organizmu reakcjami. Organizm potrzebuje daną ilość snu, musi w danych godzinach zjeść, potrzebuje chwilowego odpoczynku. W zależności od pory dnia uwalniane są określone hormony, inaczej przebiegają funkcje trawienne, zmienia się temperatura ciała i tak dalej. W zależności od pory dnia, organizm potrzebuje wykonać określone zadania. Najmniej energii organizm zużywa między 23 – 3, najwięcej z kolei między 10 – 18. Duże znaczenie ma tutaj ekspozycja na światło. Kiedy jest jasno, światło dociera do siatkówki oka i wtedy zachodzą określone procesy, gdy robi się ciemno, organizm automatycznie zmienia swoje funkcjonowanie i przestawia się na inny tryb. Tak ważna jest więc higiena snu, a więc to, abyśmy poszli spać do miejsca, w którym nie ma telewizora, radia, gdzie nie ma dostępu do światła. Miejsce, w którym śpimy ma ogromne znaczenie do tego, jak wyglądać będzie nasza jakość snu. A jak wiadomo sen wpływa między innymi na kontrolę cukru we krwi, regulację apetytu, czujność, a także na pracę mózgu, funkcje immunologiczne, czy na przykład wydzielanie hormonów płciowych. 

Jakie są skutki zaburzenia rytmu dobowego?

To, kiedy jemy, kiedy pracujemy, czy kiedy śpimy, powinno mieć miejsce w określonych porach. Jeśli dana osoba pracuje w nocy, a śpi w dzień, organizm jest całkowicie zaburzony i wytrącony z naturalnego cyklu. Ktoś, kto źle śpi – zaczyna mieć słabą odporność, częściej choruje. Ktoś, kto je w nocy – ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. 

Tak ważne jest to, abyśmy postawili na prawidłowy rytm dobowy, bowiem ma on ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, dla wyglądu i pełnego zdrowia. Jeśli chodzi o odchudzanie i ilość spalanych kalorii, im lepiej nasz cykl dobowy wygląda, tym z całą pewnością łatwiej jest nam wyglądać tak, jakbyśmy tego chcieli. Jeśli źle śpimy, mamy mniej energii, jesteśmy mało kreatywni, częściej chorujemy. Zanim więc sięgniemy po odpowiednią dietę i stosowną aktywność fizyczną, zadbajmy przede wszystkim o to, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, a wtedy z całą pewnością połowa pracy będzie zrobiona samoczynnie, pod wpływem spoczynkowego wydatku energetycznego.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*