Liście malin – Jakie są ich właściwości, jakie mają zastosowanie?

Każdy z nas doskonale wie, jak cenne są maliny i jak duże właściwości prozdrowotne one wykazują. Są dobre dla osób stawiających na zdrową, zbilansowaną dietę, dla ludzi poszukujących cennych wartości odżywczych, dla chorych ceniących sobie naturalne lekarstwa. O owocach malin można byłoby napisać wiele, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że te z pozoru klasyczne liście, podobne do wielu innych mogą także mieć niezwykle cenne właściwości?

Co znajduje się w liściach malin?

Jak się okazuje, liście malin mają nie mniej cennych substancji aktywnych, co same owoce. Znajdziemy w nich między innymi: kwasy organiczne, w tym askorbinowy, cytrynowy, salicylowy, szczawiowy i winowy, a do tego również garbniki, flawonoidy, karoten, ale także i tri terpeny, żywice oraz śluzy.

Właściwości liści malin

Dzięki obecności w nich składników wymienionych powyżej, liście malin działają moczopędnie, są bardzo dobre na przemianę materii. Radzą sobie doskonale przy problemach żołądkowych, przy biegunce i nieżytach żołądka oraz jelit. Działają rozkurczająco między innymi na macicę, na naczynia krwionośne, jak również i na mięśnie gładkie jelit. Są dobre na miesiączkę i upławy. Są idealnym sposobem na walkę z przeziębieniem, dlatego że działają one napotnie. Pijąc herbatę z liści malin można pozbyć się gorączki i zwalczyć ból gardła, a nałożenie liści na rany oraz oparzenia może wspomóc samo leczenie skóry.

Jak pozyskać liście malin?

Z krzaków malin, z których zbieramy owoce. Najlepiej robić to w okresie letnim, kiedy maliny są dojrzałe, a liście odpowiednie do użytku. Wybierajmy liście młode i zdrowe, bez przebarwień i uszkodzeń. Kiedy je zbierzemy, powinniśmy przed około tydzień do dwóch suszyć je w temperaturze pokojowej. Jeśli zaś nie mamy dostępu do krzaku, możemy kupić ususzone już liście malin w aptece lub w sklepie zielarskim.

Jakie właściwości ma herbata z liści malin?

Same liście to jedno, a napar z nich to kolejna dawka zdrowia, bogata w potas, w magnez, w witaminę C i E oraz te z grupy B. Herbata taka jest dobra między innymi na przeziębienie, na grypę, na otyłość, zaparcia, czy też stany zapalne. Sprawdza się przy bólach stawów, przy podwyższonym ciśnieniu krwi, jak również i trądziku, łuszczycy i innych problemach skórnych. Dobrze jest ją również pić, gdy mam problemy z płodnością. Jest idealna dla kobiet w ciąży, bowiem zmniejsza ona mdłości, wzmacnia mięśnie macicy, a po porodzie ma wpływ na ilość i jakość mleka matki.

Mając możliwość, korzystajmy z liści malin, bo zwartych jest w nich wiele, naprawdę bardzo cennych składników. Są one doskonałe dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu człowieka.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*