Co może powodować przyrost masy ciała? część 1 

W którym momencie rozpoczyna się przyrost masy ciała? W chwili, gdy przyjmiemy więcej kalorii lub ograniczymy aktywność na tyle, że uzyskamy dodatni bilans kaloryczny. Każdy człowiek w zależności bowiem od tego, jaką ma wagę i wzrost oraz jak żyje, ma wyliczoną odpowiednią ilość kalorii, jaką musi przyjąć. Jeśli tych kalorii jest więcej, odkłada się to wszystko w postaci tkanki tłuszczowej. Co jednak w sytuacji, gdy jemy odpowiednio, a waga wciąż rośnie? Jaka może być tego przyczyna? Czym może to być spowodowane?

***

Brak snu

Głównym winowajcą wszystkiego jest tak naprawdę brak snu. To on odpowiada za większość rzeczy, z jakimi zmaga się nasz organizm w negatywnym tego słowa znaczeniu. Jeśli jesteśmy niewyspani, automatycznie odczuwamy dużo bardziej uczucie głodu i apetytu. To sprawia, że sięgamy po jedzenie częściej, a do tego również i dostajemy apetyt na takie produkty, które są niezdrowe, bardzo kaloryczne i które na pewno mają duży wpływ na naszą wagę. Jeśli do tego mało śpimy, działamy zdecydowanie wolniej, a to sprawia, że robimy potem coś w pośpiechu, by zdążyć. Sięgamy po śmieciowe jedzenie, zapychamy się fastfoodami, wybieramy żywność przetworzoną. To wszystko powoduje, że mimo iż wydaje nam się, że jemy w większości przypadków dobrze, to jednak brak snu całkowicie może to wszystko nam rozregulować. 

Stres niszczy wszystko

Każdy z nas z pewnością wie, że stres jest w stanie zniszczyć nasze zdrowie, a nawet i życie. Jeśli w organizmie wydzielany jest w dużej ilości kortyzol, a więc hormon stresu, ten powoduje wzrost apetytu. Większość z nas w sytuacji stresowej podjada i to najczęściej rzeczy, które są niezdrowo i wysokokaloryczne. Jeśli stres trwa przez dłuższy czas, wówczas jemy tak coraz częściej, coraz więcej i coraz bardziej, a co za tym idzie – zwiększa się masa naszego ciała. 

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

Wiele osób, które zażywają leki przeciwdepresyjne, zmagają się ze zwiększoną w bardzo szybkim czasie masą ciała. W takich przypadkach należy skonsultować taką sytuację z lekarzem prowadzącym, ale w żadnym wypadku nie zmieniać niczego na własną rękę. Depresja to bardzo poważna choroba, a zaprzestanie przyjmowania leków może powodować bardzo trudne dla nas konsekwencje. Często przybieranie na wadze może być związane z tym, że lepiej się czujemy, a więc mamy lepszy apetyt. Warto więc wziąć pod uwagę wszelkie czynniki i razem z lekarzem zastosować takie rozwiązanie, które poprawi nasz stan, ale jednocześnie nie spowoduje, że będziemy musieli zaraz walczyć z nadwagą.

Stosowanie steroidów

Jeśli chodzi o stosowanie przeciwzapalnych leków steroidowych, te mogą powodować przyrost masy ciała. Dlaczego? Bo powodują one zatrzymanie płynów, jak również i zwiększony apetyt. Oprócz tych steroidowych, bardzo często powodującymi zmianę masy ciała są też te przeciwpsychotyczne, leki na migrenę, na drgawki, nadciśnienie czy też cukrzycę. Bardzo często uważa się także, że leki antykoncepcyjne również mogą być powodem zatrzymania się wody w organizmie i tym samym przybierania na wadze. Zazwyczaj jest to działanie krótkotrwałe i szybko wraca do normy, jednak jeśli coś budzi nasze wątpliwości, warto ten aspekt przedyskutować z lekarzem ginekologiem. 

Podsumowanie

Jak więc widać, istnieje kilka przyczyn, które mogą sprawiać, że tyjemy, mimo iż odżywiamy się całkiem dobrze. Może więc warto je najpierw wyeliminować, sprawdzić, czy to nie nas one dotyczą, a dopiero potem jeszcze bardziej ograniczać ilość przyjmowanych kalorii? Oczywiście wiadomo, iż podstawą jest zdrowe odżywianie i aktywność i na tym należy się skupić, ale jeśli to wszystko stosujemy, szukajmy problemu nieco głębiej. W drugiej części artykułu postaramy się poszukać kolejnych przyczyn mogących powodować przyrost masy ciała, tak, aby móc w pełni zobrazować Wam, co może być przyczyną problemów, z jakimi się zmagacie. Czasami drobne zmiany lub wprowadzenie odpowiedniego leczenia, może pozwolić nam powrócić na właściwe tory. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*