Co może przeszkadzać w odchudzaniu?

Chcemy wyglądać lepiej, chcemy zrzucić zbędne kilogramy, w końcu chcemy powalczyć o lepszą siebie. Niestety, mimo dużej determinacji, konsekwencji i poświęcenia, waga stoi, a my w ogóle nie możemy pozbyć się tego nadmiaru tkanki tłuszczowej. I co w związku z tym zrobić? Co przeszkadza nam w osiągnięciu zamierzonego celu? Czy coś jest z nami nie tak?

Okazuje się, że istnieją pewne rzeczy, które mogą mieć ogromny wpływ na to, dlaczego nie możemy schudnąć. Co się do nich zalicza, co jest głównym winowajcą takiego stanu rzeczy?

Jednym z nadrzędnych problemów, a jednocześnie chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest stres. To właśnie stres może przyczynić się zarówno do przyrostu masy ciała, jak również i do blokady, by móc ten nadmiar kilogramów zwalczyć. Stresujemy się, więc podjadamy, stresujemy się więc nie patrzymy na to, co ląduje w naszym żołądku. Wszystko kręci się wokół stresu, a nie mogąc sobie z nim poradzić, jemy więcej, niż powinniśmy i nawet, jeśli ćwiczymy, ta ilość kalorii jest na tyle duża, że o żadnej redukcji nie może być mowy. A jeśli nie ćwiczymy, mogą co więcej pojawić się nadprogramowe kilogramy. 

Kolejnym problemem są leki. Wiele z nich zawierają w swoim składzie takie substancje, które odpowiadają w głównej mierze za to, że nie możemy schudnąć. Jeśli na ulotce w opakowaniu jest napisane, że lek może powodować przyrost masy ciała, prawdopodobnie głównym problemem są właśnie te oto leki, które zażywamy. W takiej sytuacji, nawet, jeśli będziemy zdrowo i odpowiednio się odżywiać, a do tego regularnie ćwiczyć, skutki uboczne przyjmowania leków są takie, że nie uda nam się osiągnąć tego, na czym nam zależy. 

Kolejnym winowajcą jest sen, a dokładniej brak snu lub niewystarczająca jego ilość. Jeśli odpowiednio śpimy, mamy dobre samopoczucie, mamy energię, a nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli mamy zaś problemy ze snem, samo zmęczenie już powoduje przyrost masy ciała. Jeśli śpimy te osiem godzin dziennie, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy sięgać po przekąski o wysokiej zawartości tłuszczu, jak również i cukru. Śpiąc odpowiednią ilość godzin, możemy zaoszczędzić w ciągu dnia nawet do 300 kalorii. Osoby cierpiące na bezsenność mają zazwyczaj problem z tym, że nie mogą poradzić sobie z nadmiarem kilogramów. 

Następnym z problemów są duże porcje jedzenia. Nawet, jeśli jemy zdrowo, nie sięgamy po żadne słodkie rzeczy czy słone przekąski, jeśli jemy dużo, tyjemy, bo ilość przyjmowanych kalorii jest większa, niż nam to potrzebne. Warto sprawdzać, ile gramów czy mililitrów danego produktu trafia do naszego żołądka, bowiem dzięki temu wiemy, jaką ilość kalorii spożywamy i czy nie przekracza ona naszego dziennego zapotrzebowania. Nawet, jeśli nie czujemy się najedzeni, nie musimy sięgać po coś dodatkowego, żeby się ,,zapchać”. Uczucie zaspokojenia głodu pojawia się po około 20 minutach, dlatego też lepiej poczekać, niż ładować w siebie kolejny posiłek. 

Następną z rzeczy wpływającą na nasze problemy z chudnięciem są produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Nam wydaje się, że są one zdrowe, małokaloryczne i odpowiednie, jeśli jesteśmy na redukcji. Nic bardziej mylnego. Bardzo często jest tak, że te produkty dietetyczne są bardziej zapakowane w cukier i sól, niż mogłoby się nam wydawać. Nie wierzmy w słowa niskotłuszczowe, bowiem często nie mają one z tym słowem nic wspólnego. Gotujmy lepiej w domu sami, bo tylko wtedy wiemy, co trafia na nasz talerz i ile faktycznie tego tłuszczu w tłuszczu jest. 

I ostatnim z problemów jest siedzący tryb życia. Jeśli wracając z pracy, całe dnie spędzamy przed telewizorem, nie dziwmy się, że wyglądamy, jak wyglądamy, a waga nie chce iść w dół. Zamiast ulubionych programów, może lepiej wyjść z ukochaną osobą na spacer, wziąć dzieci na rower, pobiegać z przyjaciółką, wyjść na fitness czy na siłownię? Jest tyle sposobów spędzania wolnego czasu, że z pewnością każdy jest w stanie znaleźć dla siebie coś idealnego. A jeśli już nie potrafimy zrezygnować z danego programu, to zamiast bezczynnie leżeć na kanapie, połóżmy się na macie na ziemi i wykonajmy trochę ćwiczeń. Z pewnością będzie to dużo lepsze, niż zwykłe siedzenie.

Jeśli wyeliminujemy powyższe problemy, to bez wątpienia szybko przekonamy się, że jednak można schudnąć, jeśli się tego chce. Małe zmiany w życiu, inne podejście, zmiana nawyków – to wszystko może sprawić, że życie będzie wyglądało zdecydowanie inaczej, dlatego też warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby podejść do tematu odpowiednio i uzyskać taki efekt, na jakim tylko nam zależy. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*