Odchudzanie a brak aktywności

Jednym z kluczowych elementów oprócz diety jest bez wątpienia aktywność fizyczna. Jeśli chcemy schudnąć, tak ważne jest to, abyśmy na nią właśnie postawili. To właśnie ona pozwala nam spalić więcej kalorii, ona daje możliwość uzyskania bardziej jędrnego ciała, ona wydziela endorfiny, które sprawiają, że czujemy się doskonale, jesteśmy szczęśliwi, zadowoleni i spełnieni. Powodów, dla których uprawianie aktywności fizycznej jest tak ważne i istotne, jest naprawdę bardzo dużo, dlatego też warto na nią właśnie postawić. 

Ale co w sytuacji, gdy nie znosimy ćwiczyć, żadna aktywność nie daje nam radości, a każdy trening jest katorgą? Co zrobić, gdy chcemy schudnąć, ale w grę nie wchodzi nic, co wiązałoby się z ruchem i byciem aktywną osobą? 

Okazuje się, że można schudnąć, wcale nie ćwicząc. Wiadomo, że podstawą jest w takich sytuacjach dieta. Na nią należy postawić w 100% i jej w pełni się trzymać. Bycie jednak na diecie także wcale nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Są jednak sposoby, by jeść mniej, by spożywać mniej kalorii i żyć spokojnie, bez nerwów i stresów, nawet, jeśli nasza dieta jest tą redukcyjną, bez przyjemności, jakie na co dzień normalnie byśmy jedli. 

Co więc warto zrobić? Na co postawić? Jakie sztuczki stosować?

  • Stworzenie odpowiedniej atmosfery

Celebrowanie jedzenia powinno być dla nas czymś normalnym, co daje nam przyjemność, chwile radości i szczęścia. Jak pokazały jedne z badań, okazało się, że grupa osób jedząca w ciemniejszym oświetleniu, ze spokojną muzyką, zjadła mniej kalorii, niż osoby w pomieszczeniu o jasnym świetle i z głośną, szybką muzyką. Jeśli jemy powoli, ze spokojem, a do tego mamy odpowiedni klimat i warunki, szybciej się najadamy i tym samym nie pchamy w siebie, aż tak dużej ilości pożywienia. 

  • Sposób podania dań

Oprócz tego, co znajdzie się na talerzu, bardzo ważnym elementem jest właśnie sam ten talerz. Okazuje się bowiem, że jeśli nałożymy sobie jedzenie na mniejszy talerz, zjemy średnio nawet do 23% mniej, niż gdybyśmy mieli to jedzenie na dużym talerzu. Patrzymy wzrokiem i jeśli widzimy cały talerz załadowany jedzeniem po brzegi, wydaje nam się, że mamy tego jedzenia dużo, nawet, jeśli taka sama ilość znalazłaby się na dużym talerzu, gdzie byłoby jeszcze sporo miejsca.

  • Ważenie się

Choć wiele osób uważa, że ciągłe ważenie się wcale nie ma sensu, to bardzo często działa ono pozytywnie na naszą psychikę. Jeśli widzimy, że kilogramy spadają w dół, mamy jeszcze więcej mobilizacji do tego, aby dalej walczyć z kilogramami. Jeśli zaś widzimy, że na wadze jest więcej, wtedy z podwójną mocą działamy jeszcze bardziej, by tego stanu nie było. Waga dla większości osób na diecie jest motorem napędowym do działania, by osiągnąć coś więcej, niż byśmy chcieli.

  • Dziennik żywności

Warto wprowadzić takie zapiski, w których to będziemy notować wszystko, co w danym dniu jedliśmy. Dzięki temu mamy wgląd do naszych dań, możemy obliczyć ilość zjedzonych kalorii, a do tego mieć pełną kontrolę nad tym, co ląduje na naszym talerzu. Dziś bardzo modne są różnorodne dzienniki online, które są jeszcze bardziej wygodną formą notowania naszego menu, niż klasyczne spisywanie wszystkiego na kartce papieru.

  • Sen

Obok tego wszystkiego, co stosujemy, z całą pewnością długi, zdrowy sen to kolejny, jakże ważny element, jeśli w grę wchodzi odchudzanie. Powinniśmy postawić na 8 godzin snu dziennie, zwracając uwagę na to, że ta właśnie higiena snu odgrywa w procesu odchudzania, ale i nie tylko bardzo ważną rolę. Jeśli jesteśmy zmęczeni, szybciej sięgamy po jedzenie, zjadamy często między posiłkami, pozwalamy sobie na różnorodne słodkości. Jeśli zaś jesteśmy wyspani, wówczas łatwiej jest nam kontrolować naszą dietę i stosować się do zaleceń, jakie są nam wyznaczone. 

  • Śniadanie

I ostatnią z bardzo ważnych kwestii jest śniadanie. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego też tak ważne i istotne jest to, abyśmy na nie właśnie postawili. Ma ono dać nam energię, ma nas rozbudzić i pobudzić do działania, ma sprawić, że będziemy chcieli na wysokich obrotach przeżywać każdy dzień.

Jeśli nie chce nam się ćwiczyć, nie możemy lub po prostu tego nie znosimy, to z całą pewnością zastosowanie się do powyższych rad, okaże się być strzałem w dziesiątkę i najlepszym z możliwych rozwiązaniem. Jesteśmy przekonani o tym, że czasami małe zmiany mają największą moc i znaczenie i wybierając je, można w pełni cieszyć się efektami, na jakich tylko nam zależy. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*