Odchudzanie – z dietetykiem czy bez niego?

Masz do zrzucenia 5 kilogramów i nie wiesz jak się za to zabrać? Nosisz rozmiar ubrań XXL, a chciałabyś w końcu zacząć kupować ubrania w rozmiarze M lub L? Zależy Tobie na lepszym wyglądzie, na doskonałym samopoczuciu, na większej pewności siebie? W każdym przypadku odchudzanie to rzecz niezbędna, by móc wyglądać w lustrze tak, jakbyśmy tylko tego chcieli.

Sam proces odchudzania nie jest łatwy. Składa się na niego stosowna dieta, regularne ćwiczenia i odpowiednia suplementacja. Te trzy elementy razem tworzą całość, dzięki której można osiągnąć takie efekty, na jakich tylko nam zależy. Sama dieta stanowi 70% naszych działań, więc na niej właśnie należy skupić się w sposób szczególny. W tym artykule chcielibyśmy na nią właśnie spojrzeć, ale pod kątem dopasowania jej do siebie samodzielnie, czy może z pomocą dietetyka. Co będzie lepsze? Na co postawić? Kiedy dietetyk będzie niezastąpiony? O tym wszystkim w poniższym artykule.

***

Niezaprzeczalnie dieta ułożona przez dietetyka jest zdecydowanie lepsza, niż skomponowana przez nas samodzielnie, gdy nie mamy na ten temat bladego pojęcia. Jeśli więc mamy możliwość, jak najbardziej na nią właśnie powinniśmy postawić. Nie zawsze jednak nasze możliwości finansowe nam na to pozwalają, a wtedy należy ratować się własnymi działaniami. Z drugiej jednak strony świadome odżywianie się i robienie zakupów może nas przed wieloma wydatkami ustrzec, a wtedy i koszty współpracy z dietetykiem mogą okazać się zdecydowanie niższe. 

Dietetyków na rynku jest coraz więcej. Świadczą oni swoje usługi w różnych miastach, są w pełni dla swoich klientów. Osób, które korzystają z porad dietetyków i ze współpracy z nimi jest też coraz więcej.

Korzyści wynikające ze współpracy z dietetykiem

Dietetyk, aby mógł wykonywać ten zawód, musi posiadać odpowiednią wiedzę i stosowne doświadczenie poparte praktyką. Jeśli więc wybieramy taką osobę, jest ona w pełni kompetentna co do tego, co nam oferuje. Oczywiście dietetyk dietetykowi nie jest równy, dlatego też jeśli mamy skorzystać z jego pomocy, jak najbardziej powinniśmy wybrać właśnie prawdziwego specjalistę. Jakie są więc korzyści wynikające ze współpracy z dietetykiem? Przede wszystkim jest to kompetencja takiej osoby, co do której nie mamy wątpliwości, że zaoferuje nam najlepsze dla nas właśnie z rozwiązań. Dietetyk przeprowadza najpierw bardzo dokładny wywiad, dzięki któremu może więcej się o nas dowiedzieć. Poznaje nasze schorzenia, nasze problemy, dowiaduje się, co lubimy jeść, czego nie może być w naszej diecie. Im taki wywiad bardziej dokładny, tym ułożona dieta bardziej profesjonalna. Z pomocą dietetyka jesteśmy w stanie otrzymać tak zbilansowaną dietę, że zostanie ona w pełni dopasowana do naszych potrzeb i do efektów, jakie chcemy osiągnąć. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy się do tego w 100% stosować. Kolejną z zalet jest to, że mamy nad sobą  osobę, która nas wspiera, motywuje i kontroluje. Jeśli odchudzamy się sami, często bardzo szybko rezygnujemy, bo brak nam wsparcia i tej dawki motywacji. Nie potrafimy też samodzielnie kontrolować efektów, a więc sam proces odchudzania kończy się szybciej, niż się zaczął. Kiedy zaś mamy dietetyka, ten oprócz ułożenia diety, spotyka się z nami kontrolnie. Dokonuje pomiarów, sprawdza efekty i motywuje dalej, jeśli pojawia się u nas kryzys. Jedno jest więc pewne – z pomocą dietetyka na pewno bezpieczniej, łatwiej i szybciej można osiągnąć zamierzone rezultaty. 

Z pomocy dietetyka powinny korzystać wszystkie te osoby, które na temat diety nie wiedzą tak naprawdę nic, które mają problemy zdrowotne i u których odchudzanie to nieco bardziej skomplikowany proces, niż tylko zgubienie kilku kilogramów. 

A może by tak samemu …?

Oczywiście możemy schudnąć nie korzystając z pomocy specjalisty. Kiedy więc można postawić na dietę ułożoną przez siebie samego? Na pewno wtedy, gdy mamy choć odrobinę wiedzy na temat odżywiania lub gdy wykazujemy chęć jej poszerzenia. Jeśli zrozumiemy czy są nawyki żywieniowe, jak łączyć produkty i jak je ze sobą komponować, wtedy na pewno uda nam się tak ułożyć nasze codzienne menu, by postawić na ujemny bilans kaloryczny, ale przy tym i pełnowartościowe i smaczne posiłki.

Podsumowanie

Jeśli mamy możliwość, jak najbardziej warto korzystać z pomocy specjalistów. Nikt tak jak oni nie wiedzą, jak ułożyć indywidualnie dietę pod daną osobę, by okazała się być ona odpowiednią. Dieta ma pozwolić schudnąć, ale przy tym i zachować pełnię zdrowia. To stanowi element nadrzędny i priorytetowy. Na tym należy się skupić i na to właśnie postawić. 

A na końcu koniecznie pamiętać – że dieta to nie chwila, gdzie chcemy schudnąć, ale to wprowadzenie takich zmian w życiu, w którym doskonały wygląd zyskamy na lata, a nie na lato…

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*