Odchudzanie się, a treningi i odpowiednia dieta. Jak to wszystko ze sobą połączyć?

 Połączenie odpowiedniego treningu ze stosowną dietą wcale nie jest takie łatwe, jakby mogło się co niektórym wydawać. Zupełnie inaczej odżywia się osoba, która jest na redukcji, inaczej, gdy buduje ona masę. Inaczej powinny wyglądać potrawy po wieczornym treningu przy chęci schudnięcia, a inaczej, gdy chcemy nabrać lepszych proporcji. W dzisiejszym artykule podpowiemy – czy jeść po treningu, czy też nie, co jeść, by schudnąć, jak nie dostać efektu jojo i jak często ćwiczyć, by zobaczyć efekty. Wszystko co najważniejsze, zawarte w małej pigułce.

***

Pierwszym z zasadniczych problemów z jakimi zmaga się większość osób jest jedzenie po treningu. Zastanawiamy się nad tym, co zjeść po wysiłku, co wybrać, by można było schudnąć lub by poszło w mięśnie. Nie wiemy, czy chcąc zrzucić nadmiar kilogramów, po treningu nie jeść, czy może jest to konieczne. Najważniejsza zasada o jakiej każdy powinien pamiętać – jeśli chcesz schudnąć, musisz jeść. Nasze posiłki nie powinny być wówczas duże, ale niewielkie pod względem objętości, jednak bogate we wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Do tego oczywiście konieczne jest picie około 2 – 3 litrów wody. Jeżeli chodzi o jedzenie po treningu, w żadnym wypadku nie można się głodzić i zasypiać z pustym żołądkiem, jeśli to jest wieczór.

Ćwiczenia podkręcają nasz metabolizm, a to sprawia, że po treningu aby budować i regenerować mięśnie potrzebne jest białko, a żeby ten proces miał miejsce, konieczne są też węglowodany. Jedzenie po posiłku dotyczy zarówno osób budujących masę, jak również gubiących nadmiar kilogramów. Po treningu dobrze jest postawić na płatki owsiane na mleku z bananem, na jajecznicę, frytki z batatów i indyka, na tuńczyka z chleje pełnoziarnistym, czy na klasyk u większości – kurczak z ryżem i warzywami. Jeśli w grę wchodzi dieta redukcyjna, a trening wieczorem, dobrze byłoby postawić na niego na jakieś 2 – 3 godziny przed snem. Lekki, zdrowy posiłek to dobre rozwiązanie.

Będąc na diecie redukcyjnej, na pewno nie powinniśmy zapominać w naszej diecie między innymi o takich produktach, jak:

  • Warzywa, które zawierają odpowiednią ilość błonnika, przeciwutleniaczy, składników mineralnych i witamin.
  • Owoce, które zawierają niezbędne mikroskładniki, ale mają cukier więc ich ilość powinna być ograniczona
  • Mięso i ryby, które są źródłem błonnika, a w przypadku ryb kwasów omega 3.
  • Nabiał, który jest niskokaloryczny, jeśli jest oczywiście chudy, a do tego daje uczucie sytości
  • Kasze i makarony pełnoziarniste, które są najlepszym źródłem węglowodanów, a do tego zawierają sporo błonnika
  • Tłuszcze roślinne, szczególnie te z orzechów, które są bardzo ważne do funkcjonowania organizmu.

A co jeść po treningu, jeśli chodzi o masę? Na pewno dużą porcję białka i dodatków. Dobrze jest postawić na przykład na łososia z warzywami, na kanapę z tuńczykiem, na kurczaka z ryżem, jak również i banana z serkiem wiejskim.

Odchudzanie a treningi

Dla wielu osób aktywność fizyczna stanowi tę część procesu odchudzania, która nie należy do najprzyjemniejszych. Są jednak i takie osoby, które uwielbiają być aktywne i dla nich trening to czysta przyjemność. Bez względu na to w jakiej grupie jesteś z pewnością nie raz zadałeś sobie pytanie czy ćwiczyć codziennie, jeśli w grę wchodzi odchudzanie? Odpowiadamy – nie warto! Regeneracja jest tak samo ważna, jak samo trenowanie. Organizm musi odpocząć, by mógł nabrać siłę i energię na kolejne dni walki o lepsze ciało, o silniejsze mięśnie i większą wydolność. A czy odchudzanie bez ćwiczeń  jest w ogóle możliwe? Jest, oczywiście, że jest, aczkolwiek gubienie kilogramów trwa zdecydowanie wolniej i co istotne, ciało nie będzie tak dobrze się prezentowało, jak w przypadku połączenia aktywności z odpowiednią dietą, dlatego jeśli mamy możliwość warto wybrać i jedną i drugą opcję.

I ostatnia z rzeczy o jakiej należy pamiętać – odchudzanie bez efektu jojo to rzecz priorytetowa! Nie chodzi nam chyba przecież o to, aby zrzucić kilka kilogramów i za chwilę wrócić do wagi wyjściowej, ale staramy się, by zmiany były widoczne już na stałe, prawda? Nie stawiajmy więc na dietę cud w postaci 1000 kalorii, nie ,,zajeżdżajmy” treningami, ale do wszystkiego podejdziemy rozsądnie i z głową,  a na pewno szybko zauważymy znaczące efekty naszej pracy o lepszy wygląd.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*