Odżywki białkowe – fakty i mity

Odżywki białkowe znane są wszystkim fanom aktywności fizycznej. Sportowcy stosują je chcąc dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka, której nie zawsze są w stanie zapewnić sobie odpowiednim jedzeniem. Ma to na celu zarówno przyspieszyć proces regeneracji tkanek mięśniowych, ale również i rozbudować masę mięśniową. Odżywki białkowe są bardzo popularne i na rynku istnieje wiele znanych i mniej znanych firm, które mogą nam je polecić. Niestety na rynku utarło się przekonanie, że są one niezastąpione, jeśli ćwiczymy i chcemy osiągnąć zamierzone efekty. Dziś postaramy się nieco przybliżyć temat odżywek białkowych, a dokładniej faktów i mitów, jakie są z nimi związane. Czy faktycznie trzeba je pić? A jeśli tak to kiedy?

***

Czy odżywki białkowe pije się tylko po treningu?

W większości przypadków odżywki białkowe pijemy po treningu. W ten sposób chcemy bowiem dostarczyć organizmowi potrzebnych aminokwasów, które w procesie regeneracji są niezwykle istotne. Jak każdy z nas zapewne wie podczas treningu mięśnie się rozpadają. Aby proces ten zatrzymać stawiamy na aminokwasy, które mają działanie antykataboliczne. Odżywki białkowe stosujemy głównie po treningu, ale możemy wprowadzić je w dni nietreningowe także, jeśli w postaci pożywienia nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dla nas ilości białka. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – odżywki nie są zastępstwem dla posiłku, a jedynie jego uzupełnieniem. Jeśli wydaje nam się, że wystarczy po posiłku wypić odżywkę i zaspokoimy tym organizm dostarczając tego, co najlepsze, jesteśmy w błędzie. Po treningu oprócz białek organizm potrzebuje również tłuszczu i przede wszystkim węglowodanów, bowiem to właśnie one są paliwem do tego, by białko mogło być dostarczone do mięśni.

***

Co wchłania się szybciej – odżywka białkowa, czy białko z pokarmu?

Kolejne pytanie, na które nie każdy zna odpowiedz. Nie można tutaj odpowiedzieć jednak jednoznacznie na to pytanie, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od tego, po jaką odżywkę białkową sięgamy. Jeśli jest to białko z serwatki to prawdą jest, że wchłania się ono zdecydowanie szybciej, niż to pochodzące z pożywienia. Jeśli zaś wybieramy inne odżywki białkowe, wchłanialność jest taka sama, jak w przypadku produktów z białkiem, a nawet i słabsza. Wybierając więc odżywkę warto na ten właśnie aspekt zwrócić szczególną uwagę.

***

Czy odżywki białkowe działają szkodliwie na nasz organizm?

Wiele się mówi na temat tego, że białko jest szkodliwe dla organizmu, przede wszystkim obciążając nerki. Prawda jest taka, że jeżeli spożywamy je w odpowiedniej ilości, w żaden sposób nie są one niebezpieczne dla naszego organizmu. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej ilości protein. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiednio w pożywieniu, odżywka białkowa stanowi najlepsze, co możemy wybrać, by to białko otrzymać. Ale, jeśli stosujemy więcej, niż zalecana dawka, bo myślimy, że im więcej, tym lepiej, to możemy spodziewać się szkodliwych dla naszego organizmu skutków. Zawsze należy w pełni słuchać zaleceń, które podane są przez producenta, bowiem to zapewni nam maksimum korzyści i zdrowia, a nie negatywnego wpływu na nasz organizm.

***

Czy odżywka białkowa powinna być zażywana przez każdego sportowca?

Nie. Nieprawdą jest, że jeśli ich nie stosujemy nie osiągniemy zamierzonych efektów. Jeśli ilość białka w pożywieniu, w naszej codziennej diecie jest odpowiednia, nie ma sensu dodatkowo stosować odżywek. Jeśli zaś nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości protein do organizmu, wówczas taka odżywka stanowi doskonały dodatek do posiłków, ale z pewnością nie ich uzupełnienie, bo to może z kolei prowadzić do niedoborów. Chcąc postawić na zdrowy styl życia, aktywność i chęć zyskania zadowalających efektów, na pewno odżywki białkowe to dobry wybór, gdy ilość protein w naszym organizmie wraz z dietą jest niewystarczająca.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*