Plany diety – czyli jak ułożyć dietę by schudnąć? cz. 1 

Połowa społeczeństwa walczy z nadwagą lub z otyłością. Większość z nas nie jest absolutnie zadowolona ze swojej figury. Co druga osoba każdego roku próbuje postawić na dietę, aktywność i zdrowy tryb życia, aby schudnąć. Zaledwie 20% osób udaje się osiągnąć to, co założyło. Co z resztą? Tak naprawdę głównym winowajcą jest niewłaściwie dobrana dieta. Nie każdy z nas może mieć ją taką samą, nie każdemu pasuje dany sposób odżywiania, nie u każdego zdrowie pozwala, by móc odpowiedni jej rodzaj stosować. Idealnie dobrana dieta to klucz do sukcesu dla każdej osoby. Na jaką więc postawić? Jaka dieta będzie idealną właśnie dla nas? 

Ze względu na tak ogromną ilość diet dostępnych na rynku, trudno jest nam myśleć racjonalnie dobierając do siebie odpowiednie rozwiązanie. Jeden woli wybrać ograniczenie jedynie liczby kalorii, inny stawia na dietę ketogeniczną, jeszcze inny na wegańskie menu. Jeśli dopasujemy pod siebie odpowiednią dietę, na pewno zapewnimy sobie pełnię energii każdego dnia, z jednoczesną utratą masy ciała, dobrym samopoczuciem i pełnym zdrowiem. Czyż więc nie na tym właśnie powinno nam zależeć? 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji diet lub sposobów na dietę. Która z nich będzie idealną właśnie dla Ciebie?

  • przerywany post

Aby schudnąć wiadomo, że trzeba mniej jeść, tak, aby móc uzyskać ujemny deficyt kaloryczny. Jest to jak najbardziej zrozumiałe dla każdego. Niestety większość z nas je zdecydowanie za dużo, co sprawia, że ta nadwyżka zmienia się w nielubianą tkankę tłuszczową. Przerywany post jest sposobem na to, by jeść mniej. Można postawić w nim na metodę 16/8, a więc ograniczamy spożycie kalorii do ośmiu godzin dziennie i na metodę 5:2, gdzie ograniczamy spożycie kalorii do 500 – 600 na dobę, dwa razy w tygodniu. W takim działaniu ograniczamy ilość spożywanych kalorii, ale musimy tutaj pamiętać o bardzo ważnej zasadzie – aby nie zwiększać ilości kalorii wtedy, gdy mamy okres jedzenia.
Patrząc na przeprowadzone badania, wyniki są całkiem zadowalające. W jednej grupie badanych w ciągu 3 – 24 tygodni masa ciała spadła o 3 – 8%, a obwód w talii o 4, 7 %. Dużym plusem jest to, iż wśród badanych zaobserwowano, że przy spalaniu tłuszczu, zachowana została odpowiednia masa ciała, a do tego poprawiony został metabolizm. Co więcej, przerywany post to także wiele korzyści dla zdrowia, w tym między innymi zwiększona wrażliwość na insulinę, poprawa zdrowia mózgu, czy też zmniejszenie stanów zapalnych. 

  • dieta roślinna

Innym rozwiązaniem jest na pewno dieta roślinna, na jaką decyduje się coraz większa grupa odbiorców. Z pewnością zarówno wegetarianizm, jak również i weganizm stanowią takie wersje diety, które są w stanie uzyskać przez nas deficyt kaloryczny i tym samym zobaczyć na wadze uciekające kilogramy. W diecie wegetariańskiej eliminujemy mięso i ryby, w diecie wegańskiej wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym także nabiał, żelatynę, miód, serwatkę, kazeinę i albuminę. W tej diecie je się przede wszystkim owoce, warzywa, rośliny strączkowe, jak również i produkty pełnoziarniste. Patrząc na przeprowadzone badania, wyniki pokazały, iż średnio osoby stosujące dietę bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego straciły 2 kg więcej, niż osoby będące na diecie tradycyjnej. W tej diecie duże znaczenie odgrywa na pewno sam błonnik, który to jest niezwykle ważny, bo pozwala odczuwać dłużej uczucie sytości. Innymi z zalet tej diety jest na pewno również i to, że zmniejsza ona ryzyko chorób przewlekłych, w tym choroby serca, nowotwory, czy cukrzycę. Jeśli stawiamy na taką dietę, musimy przy tym pamiętać o suplementacji, w tym między innymi żelazem, witaminą B12, witaminą D, wapniem, cynkiem, czy kwasami tłuszczowymi omega – 3. 

  • mniej węglowodanów

Bez wątpienia jest to najbardziej popularny sposób na walkę z kilogramami, bowiem jak wiadomo, to właśnie węglowodany mają największe ilości kalorii. Jeśli wybierzemy dietę ketonową, w tej znajdziemy jedynie 10% węglowodanów. W tych mniej restrykcyjnych jest ich około 30% w całej diecie. W zależności więc od tego, ile chcemy schudnąć, taki też jej rodzaj można wykorzystać dla danej osoby. W diecie tej stawia się na zdrowe tłuszcze, ale również i na odpowiednią ilość białka, a to zmniejsza głód i apetyt, zwiększa metabolizm, a do tego pozwala nam zachować naszą masę mięśniową. Mniej węglowodanów w diecie, to dieta, gdzie organizm wykorzystuje zamiast węglowodanów kwasy tłuszczowe, przekształcając je w ketony. Wśród osób badanych, największa ilość osób, które schudły, była właśnie na diecie z ograniczoną ilością węglowodanów i co ważne, wyniki pokazały, że dieta ta skutecznie radzi sobie z utratą tkanki tłuszczowej na brzuchu, która jest najbardziej oporna ze wszystkich tkanek. Dieta ta oprócz korzyści dla wyglądu, wpływa także na poprawę wyników zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Jest także dobra dla poprawy poziomu insuliny u osób z cukrzycą typu 2. Początkowo osoba stosująca taką dietę może czuć się osłabiona i bez energii, jednak w bardzo szybkim czasie organizm się przyzwyczaja, a kilogramy lecą w dół.

  • dieta paleo

Dieta nawiązuje do spożywania pokarmów w takiej postaci, w jakiej jedli je nasi przodkowie. Zaleca się więc spożywanie całych potraw, w tym owoców, warzyw, chudego mięsa, jak również i orzechów i nasion. W diecie tej rezygnuje się z żywności przetworzonej, ze zbóż, cukru, jak również i produktów mlecznych. Według badań, znaczna część osób zrzuciła zdecydowanie więcej kilogramów, niż osoby na innej diecie, w tym dużym plusem jest utrata tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Co więcej, dużą korzyścią jest zmniejszenie ryzyka chorób serca, poziomu cholesterolu, czy trójglicerydów. 

Podsumowanie

Kilka rozwiązań, kilka sprawdzonych metod, a mogą one okazać się niezwykle pomocne w walce z kilogramami. Czasami zła dieta jest w stanie pozostawić nas w martwym punkcie. Wydaje nam się, że robimy tak dużo, a w gruncie rzeczy nic się nie udaje. Mamy nadzieję, iż może powyższe rady okażą się być na tyle przydatne, że spowodują rewolucję, dzięki której nasza walka zacznie dawać efekty, a my będziemy zbliżać się do upragnionego celu. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*