Pływanie jest jednym z najlepszych treningów, jakie możesz zrobić, jeśli próbujesz schudnąć

Na pewno słyszałeś, że ćwiczenia cardio są jednym z elementów sukcesu odchudzania. Ale jeśli ostatnio polegałeś na tradycyjnych metodach treningu, takich jak jazda na rowerze i bieganie, możesz zmienić swój trening i spróbować pływania.

Chociaż pływanie wydaje się względnie trudne, a czasem wręcz przerażające jeśli nie umiesz pływać, jest to jeden z najlepszych treningów sercowo-naczyniowych, jaki może wykonać każdy człowiek w każdym wieku. Jest to trening aerobowy, który pomaga wzmocnić mięsień sercowy, a także jest bezpieczny dla stawów, ponieważ woda utrzymuje nieomal 90% masy ciała dzięki sile wyporu.

Pływania nie dość że poprawi stan Twojego układu krwionośnego, spali kalorie ale i jednocześnie intensywność i różnorodność ruchów i walka z oporem wody pomoże wzmocnić mięśnie.

W jaki sposób pływanie pomaga schudnąć?

Pływanie może całkowicie pomóc w zrzuceniu wagi, ponieważ zwiększy tętno i napięcie mięśni. Pływanie to trening całego ciała, a każde uderzenie rąk o wodę wykorzystuje mięśnie na różne sposoby. Cały czas używasz między innymi mięśni pasa lędźwiowego, aby pozostać w wodzie, więc wysiłek obejmuje w równym mięśnie rąk, nóg i pleców.

Dla kogoś, kto waży około 80 kilogramów, pływając 30 minut stylem dowolnym można spalić 330 kalorii. Styl motylkowy może spalić 330, grzbietowy 240 a pływanie żabką może spalić 300, bazując na badaniach Harvard University.

Dla porównania, wykres z American Council of Exercise pokazuje, że bieganie przez 30 minut może spalić 342 kalorie dla osoby o wadze około 60 kilogramów. Jazda rowerem średnio 15 kilometrów na godzinę przez 30 minut może spalić 165 kalorii dla osoby o takiej samej wadze. Widać więc jasno że pływanie jest najbardziej efektywnym pod względem spalania kalorii ćwiczeniem cardio.

Czy pływanie może pomóc w utracie tłuszczu z brzucha?

Ponieważ pływanie jest treningiem całego ciała, może zdecydowanie pomóc w utracie tłuszczu z brzucha. Ale koncentrowanie się na treningu punktowym lub próba pracy tylko jednej części ciała, aby schudnąć z tego konkretnego obszaru, zwłaszcza, że to bardziej ​​skład ciała i genetyka odgrywają rolę w wyborze miejsca, w którym Twoje ciało składuje tłuszcz. Mimo to pływanie może pomóc ci schudnąć, co doprowadzi do ogólnej utraty tłuszczu z całości ciała, w tym ostatecznie tłuszczu z brzucha. Pamiętaj że jest to raczej obszar oporny do utraty tłuszczu, dlatego jest szansa że to właśnie z niego będzie on uchodził najdłużej.

Ile trzeba pływać, aby schudnąć?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​tak naprawdę nie musisz zaczynać od zbyt dużej ilości, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz pływanie. Na początku pływanie trzy razy w tygodniu przez 30 minut przyniesie bardzo wiele korzyści. Przekonasz się, że używasz mięśni, o których nawet nie wiedziałeś że istnieją w Twoim ciele!

Należy jednak pamiętać, że największa część odchudzania dzieje się w kuchni i obejmuje jedzenie z deficytem kalorii.

Jak wygląda trening pływacki dla początkujących?

Podczas gdy styl dowolny jest ogólnie uważany za najszybszy i najłatwiejszy do nauczenia się, tak naprawdę zaleca się rozpoczęcie od pływania stylem klasycznym. Mimo że nie to jest styl pływania, w którym spalisz najwięcej kalorii, ale jest to styl najprostszy do opanowania, jeśli dopiero zaczynasz pływać.

Aby rozpocząć, zaleca się pływania powoli przez 30 minut trzy razy w tygodniu, a następnie dostosowywać intensywność pływania pod swoje potrzeby i możliwości. Gdy poczujesz się swobodnie pływając przez 30 minut, spróbuj ćwiczeń interwałowych:

  • Powoli rozgrzej się przepływając cztery długości basenu
  • Płyń z umiarkowaną intensywnością przez pięć długości basenu bez zatrzymywania się
  • Płyń z dużą intensywnością lub szybko, jak możesz, przez kolejne pięć długości bez zatrzymywania się
  • Schłódź się płynąc delikatnie przez 2 ostatnie długości basenu

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*