Suplementy diety w ciąży

Okres ciąży to szczególny czas, kiedy to w ciele kobiety zaczyna bić drugie życie. I choć są to magiczne chwile, które z każdym miesiącem odkrywają coraz to więcej szczęścia, to dla każdej z przyszłych mam jest to bardzo wyczerpujący czas, który bez odpowiednich suplementów diety mógłby spowodować ogromne szkody zarówno dla jej organizmu, jak również i dla prawidłowego funkcjonowania nowego życia, jakim jest dziecko.

Kobieta w ciąży ma dużo większe zapotrzebowanie na odpowiednie produkty, w tym między innymi na mikroelementy. Nie powinno się w żaden sposób w tym okresie odchudzać obawiając się dużego przytycia, ale też i nie powinno się jeść za dwóch, bo to też do niczego dobrego nie doprowadzi. Dieta to podstawa, oczywiście zdrowa dieta, ale i stosowne suplementy dla kobiet w ciąży stanowią równie ważny aspekt, o jakim należy pamiętać i mieć go na uwadze. Co więc jest każdej kobiecie w ciąży niezbędne? Co musi zażywać, by dostarczyć dziecku to, co najlepsze i sobie to, co najbardziej dla niej odpowiednie?

Kwas foliowy to podstawa

Kwas foliowy inaczej witamina B9 jest niezwykle ważna, zarówno przed ciążą, jak również i w trakcie jej trwania. Jeśli przed zajściem w ciążę nasza dieta była na tyle uboga, że w naszym organizmie istnieją niedobory witaminy B9, istnieje większe ryzyko zachorowania dziecka na bardzo poważne dla jego rozwoju choroby. Planując więc dziecko warto już wtedy zacząć te suplement diety stosować. Co powoduje więc niedobór kwasu foliowego? U kobiet zachodzących w ciążę poronienia, u płodu wady cewy nerwowej, wady serca, problemy z układem moczowym, zakrzepicę. Dawka kwasu foliowego wynosi 0,4 mg. Jeśli u kobiety występuje niedokrwistość  megaloblastyczna lub hiperhomocysteinemia, wówczas ta dawka sięga do 5mg.

Bardzo ważne wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla każdej kobiety, a w ciąży szczególnie. Odpowiednia ilość wpływa między innymi na rozwój siatkówki oka, wzrost masy płodu, jak również i zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu. Zalecana dawka kwasu DHA wynosi 600 mg, a u kobiet ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia porodu przedwczesnego do 1000 mg.

Jak zawsze witamina D

Jest ona ważna dla każdego i małego dziecka i osoby dorosłej, a w szczególności i dla przyszłej mamy. To właśnie ta witamina ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo – fosforanową, na prawidłową gęstość kości oraz na różnicowanie komórek w układzie krwiotwórczym. Niedobór witaminy D w ciąży może doprowadzić do bakteryjnego zapalenia pochwy. Dawka zalecana dla przyszłych mam wynosi 4000 IU na dobę.

Nie można zapomnieć o żelazie

Jeden z najważniejszych mikroelementów, związany jest z prawidłową pracą układu krwionośnego. Odpowiednia jego ilość jest bardzo ważna dla każdego człowieka, ale w przypadku kobiet w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu i do niższej masy urodzeniowej płodu. Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w ciąży, gdyż kobieta musi dostarczyć je i sobie i dziecku. Dawka dla kobiety nie będącej w ciąży wynosi 18mg, dla tej w ciąży aż 27mg na dobę.

Jod jest także bardzo istotny

Jod jest ważny dla organizmu człowieka, a w czasie ciąży zapotrzebowanie na niego wzrasta jeszcze bardziej. Wiąże się to między innymi z aktywnością dejodynaz, z potrzebami płodu i z zbyt dużą utratą jodu przez nerki. Niedobór może prowadzić do powstania wola, do niedorozwoju umysłowego u dziecka, do wad ośrodkowego układu nerwowego. Kobiety ciężarne powinny spożywać około 220 mikrogram jodu na dobę.

I na koniec oczywiście magnez

Magnez jest niezbędny w naszym organizmie, a u kobiet w ciąży szczególnie. Odpowiada on między innymi za kurczliwość mięśni, jak również i za przewodnictwo nerwowe. Mała ilość magnezu prowadzi do osłabienia, do apatii, jak również i skurczów mięśni. U kobiet w ciąży poniżej 19 roku życia zalecana dawka wynosi 400 mg na dobę, po 19 roku życia – 360 mg na dobę.

Wymienione powyżej suplementy diety są niezwykle ważne dla rozwoju płodu, jak również i do dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Lekarz ginekolog z pewnością prowadząc ciążę zleci wykonanie wszelkich niezbędnych badań i na ich podstawie określi, jakie ilości konkretnych suplementów kobieta powinna zażywać.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*