Woda gazowana dobra czy zła?

Woda gazowana to orzeźwiający napój i dobra alternatywa dla słodkich napojów bezalkoholowych. Jednak niektórzy ludzie obawiają się, że może to być szkodliwe dla zdrowia. W tym artykule szczegółowo omówiono wpływ wody gazowanej na zdrowie.

Woda gazowana w pigułce

Woda gazowana to woda nasycona dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem. Daje to orzeźwiający napój musujący. Do wód gazowanych dodaje się czasami sól, aby poprawić ich smak. Czasami dołączane są niewielkie ilości innych minerałów.

Naturalne gazowane wody mineralne, takie jak Perrier i San Pellegrino, są inne. Wody te są wydobywane ze źródeł mineralnych i zwykle zawierają już duże ilości minerałów i związków siarki. Często są również naturalnie gazowane.

Woda tonizująca to forma wody gazowanej, która zawiera dodatek gorzkiej substancji zwanej chininą, wraz z cukrem lub syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy.

Dwutlenek węgla w wodzie gazowanej

Dwutlenek węgla i woda reagują chemicznie, tworząc kwas węglowy, słaby kwas, który stymuluje te same receptory nerwowe w ustach, co musztarda. To wywołuje pieczenie, kłujące uczucie, które może być zarówno irytujące, jak i przyjemne, w zależności od własnych preferencji.

Woda gazowana ma pH 3–4, co oznacza, że ​​jest lekko kwaśna. Jednak picie kwaśnego napoju, takiego jak woda gazowana, nie powoduje zakwaszenia organizmu. Twoje nerki i płuca usuwają nadmiar dwutlenku węgla. Dzięki temu twoja krew utrzymuje lekko zasadowe pH 7,35–7,45 niezależnie od tego, co jesz lub pijesz.

Woda gazowana a szkliwo

Jedną z największych obaw związanych z wodą gazowaną jest jej wpływ na zęby, ponieważ szkliwo jest bezpośrednio narażone na działanie kwasów. Jest bardzo mało badań na ten temat, ale jedno z badań wykazało, że gazowana woda mineralna uszkadzała szkliwo tylko nieznacznie bardziej niż woda niegazowana. Co więcej, woda mineralna była 100 razy mniej szkodliwa niż słodkie napoje bezalkoholowe.

W innym badaniu próbki szkliwa zębów umieszczano w różnych napojach na okres do 24 godzin. Słodzone cukrem napoje, zarówno gazowane jak i niegazowane powodowały znacznie większą utratę szkliwa niż ich odpowiedniki bez cukru.

Przegląd kilku badań wykazał, że połączenie cukru i dwutlenku może prowadzić do poważnej próchnicy. Jednak zwykła woda gazowana wydaje się stanowić niewielkie zagrożenie dla zdrowia zębów. Tylko słodkie odmiany są szkodliwe.

Woda gazowana może korzystnie wpływać na zdrowie układu pokarmowego.

Poprawia zdolność połykania

Badania sugerują, że gazowana woda może poprawić zdolność połykania zarówno u młodych, jak i starszych osób.

W jednym z badań z udziałem 72 osób, które odczuwały stałą potrzebę odchrząknięcia, picie lodowatej wody gazowanej doprowadziło do niwelowania tych odruchów u 63% uczestników. Największą ulgę odczuli ci z najczęstszymi, ciężkimi objawami.

Może zwiększyć uczucie sytości

Woda gazowana może również zwiększyć uczucie sytości po posiłkach w większym stopniu niż jej niegazowany odpowiednik.

Woda gazowana może pomóc w utrzymaniu pokarmu w żołądku dłużej, co może wywołać większe uczucie sytości. W kontrolowanym badaniu z udziałem 19 zdrowych młodych kobiet, stopień nasycenia posiłkiem był wyższy po wypiciu przez uczestników pół litra wody gazowanej w porównaniu z wodą niegazowaną.

Może pomóc złagodzić zaparcia

Osoby, które doświadczają zaparć, często stwierdzają, że picie wody gazowanej pomaga złagodzić ich objawy.

W dwutygodniowym badaniu z udziałem 40 starszych osób, które doświadczyły udaru, średnia częstotliwość wypróżnień nieomal podwoiła się w grupie, która piła wodę gazowaną, w porównaniu z grupą, która piła zwykłą wodę z kranu.

Co więcej, uczestnicy zgłosili 58% zmniejszenie objawów zaparć.

Istnieją również dowody na to, że gazowana woda może złagodzić inne objawy niestrawności, w tym ból brzucha.

Podsumowanie

Żadne badania nawet nie sugerują, że woda gazowana może być szkodliwa. Nie jest szkodliwa dla zdrowia zębów i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kości. Co ciekawe, napój gazowany może wręcz poprawić trawienie poprzez poprawianie zdolności połykania i zmniejszając zaparcia.

Jest to również napój bezkaloryczny, więc może być pity nieomal bez żadnych ograniczeń nawet podczas restrykcyjnych diet. Wiele osób wręcz woli tą wersję od wody niegazowanej. Nie ma więc żadnych powodów ku temu by stwierdzić, że woda gazowana jest mniej zdrowa od zwykłej, niegazowanej.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*