Wszystko o witaminie H

Witamina H przez większość znana jako biotyna to bardzo popularny suplement diety, który ceniony jest przez rzesze kobiet, ale i nie tylko. Jest rozpuszczalna w wodzie i występuje w formie kapsułek lub tabletek. I choć niewiele się o niej mówi, a większość z nas zupełnie nie wie, jakie ma właściwości, to bez wątpienia jest ona bardzo cenna i wiedzę o niej warto posiąść.

Witamina H – gdzie możemy ją znaleźć?

Witamina H nie jest wytwarzana przez organizm człowieka, dlatego też tak ważne i istotne jest to, abyśmy dostarczali ją poprzez odpowiednią dietę, a jeśli jest taka potrzeba poprzez odpowiednie suplementy z nią w roli głównej. Gdzie znajdują się największe jej ilości? W bananach, w jajkach, w otrębach, a także w płatkach owsianych, w mleku, nasionach słonecznika, w nasionach roślin strączkowych oraz grzybach i mące.

Niedobór witaminy H w organizmie

Czym objawia się niedobór tej witaminy w organizmie? Do czego prowadzą jej braki? Na pewno czujemy się bardziej zmęczeni i znużeni, co związane jest przede wszystkim z niewłaściwą pracą układu nerwowego. Często pojawia się mniejszy apetyt na jedzenie, który prowadzi do spadku masy ciała. Często występują różnego rodzaju zmiany skórne, w tym rumień. Wpływa ona na jakość włosów i paznokci, a więc jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia. Jeśli chodzi o osoby wysportowane, niedobór witaminy H prowadzi do bólów mięśni, a także i nudności i wymiotów podczas aktywności. Jeśli poziom jest niski przez długi czas, częstym objawem jest zapalenie spojówek, jak również i niedokrwistość, a także wzrost złego cholesterolu mającego wpływ na wystąpienie chorób układu sercowo – naczyniowego.

Choć witamina ta nie jest bardzo znana, to w rzeczywistości odgrywa ona niezwykle cenną rolę dla naszego organizmu. Warto o niej pamiętać i tak układać dietę, by znalazły się w niej produkty, które ją do organizmu dostarczają. A jeśli trzeba, warto wspomagać się stosownymi suplementami, dzięki którym można utrzymać odpowiedni jej poziom w organizmie.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*