Wszystko, co warto wiedzieć na temat diety low carb

Wiele różnorodnych diet, ciekawe pomysły, mniej lub bardziej zdrowe rozwiązania. I jaką dietę wybrać? Która okaże się być właśnie dla mnie najlepsza? Jaka pozwoli mi zgubić zbędne kilogramy? Wszystko tak naprawdę jest kwestią indywidualną, to, ile mamy do zrzucenia, jak szybko, co lubimy jeść, jak jeść. Każdy element ma tutaj bardzo istotne znaczenie. Dziś chcielibyśmy skupić się na jednej z diet, która jest niezwykle popularna, zarówno wśród sportowców, jak również i osoby nie mające z nim nic wspólnego.

O czym mowa? O diecie keto low carb, która z jednej strony pozwala zgubić zbędne kilogramy, z kolei z drugiej zwiększa ona poziom energii. czyż więc nie jest to wspaniałe rozwiązanie? Co szczególnie ważne i istotne, taka dieta jest w pełni zdrowa, nie wpływa ona negatywnie na organizm człowieka, a do tego wszystkiego pozwala ona czuć się z samym sobą po prostu doskonale. 

Czym jest dieta low carb?

Dieta low carb to nic innego jak sposób żywienia niskowęglowodanowego, którego celem jest czerpanie energii z tłuszczów. Jak wiadomo bowiem, organizm jest nastawiony na paliwo z węgli. Jeśli ich nie ma, odczuwa spadek mocy. Jednocześnie wiadomo także, że to właśnie węgle wpływają w największej mierze na kaloryczność i tym samym naszą wagę. Jeśli jednak będziemy w stanie przestawić nasz organizm, wówczas ten będzie metabolizować białka do prostszych związków i te, będą mogły być wykorzystywane właśnie jako ta energia.  Dla kogo low carb? Tak naprawdę dla ludzi, którzy z jednej strony chcieliby pozbyć się nadmiaru kilogramów, a z drugiej strony pragnęliby zachować energię. Wcześniej uważano, że taka dieta nie sprawdzi się wśród sportowców, bo ci potrzebują węgli, by żyć na najwyższych obrotach. Badania pokazują jednak, że fakt, na początku można odczuć totalny spadek mocy, ale kiedy organizm przyzwyczai się do takiego odżywiania, wówczas będzie w stanie pozyskać tej energii jeszcze więcej i więcej. 

Low Carb – jak zacząć?

Jeśli chcemy zastosować dietę low carb, musimy w pierwszej kolejności poznać jej zasady, by dowiedzieć się, na czym ona tak naprawdę polega, o czym należy pamiętać i jakie kwestie trzeba mieć na uwadze. Po pierwsze – główna zasada jest taka, że taka dieta musi być stosowana przez kilka, a nawet przez kilkanaście miesięcy. Nie da ona efektu, jeśli chcemy wprowadzić ją na miesiąc, czy dwa, bo prawdziwe efekty zobaczymy dopiero po jakimś czasie od jej rozpoczęcia. Najtrudniejsze w tej diecie jest to, żeby chcieć. Wiadomo, iż węglowodany są dla nas najcenniejsze i one stanowią dla większości ulubioną część posiłków. Ograniczając je, czujemy się zmęczeni, osłabieni, brak nam czegoś, co wcześniej stanowiło główną część naszej diety. 

Główne zasady:
  • węglowodany to jedynie 10 – 15% naszego dziennego zapotrzebowania

Jest to bardzo mało, w porównaniu z dietą, w której to węgle stanowią podstawę diety. Dla przykładu osoba z wagą 60 kilogramów, będąca aktywną, powinna dziennie zjadać około 2 000 kalorii, w tym przypada na nią około 50 – 75 gramów węglowodanów, gdzie przy klasycznym odżywianiu jest to około 250 gramów. 

  • odpowiednia ilość białka dobrej jakości

W diecie redukcyjnej białko stanowi tak naprawdę podstawą i jest najważniejsze, dodatkowo mając wpływ na to, aby zachować masę mięśniową. Wśród najcenniejszych źródeł białka zaliczyć możemy między innymi jajka, które dostarczają nam cennych aminokwasów, w tym BCAA. Ile tego białka? Około 1,5 grama dla osób nieaktywnych i
2 – 2,5 g dla osób trenujących lub wykonujących fizyczną pracę. 

  • odpowiednia ilość tłuszczy dobrej jakości

W każdej diecie tłuszcze są niezwykle ważne, ale trzeba pamiętać o tym, by stawiać na te dobrej jakości. To dzięki nim właśnie możemy zachować sprawność umysłu, możemy uchronić się przed spadkami energii, przed osłabieniem, dekoncentracją. Stawiając na kwasy tłuszczowe nienasycone wpływamy pozytywnie na nasz układ nerwowy, na układ hormonalny i budowę błon komórkowych. Najlepszy jest olej MCT, awokado, orzechy i tłuste ryby. 

  • dużo warzyw

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy rezygnować z warzyw, gdyż mają one bardzo duże znaczenie. To właśnie one pomagają utrzymać organizm w prawidłowej homeostazie kwasowo – zasadowej. Im więcej warzyw, tym lepiej.

  • suplementacja

Skoro ograniczamy węgle do minimum, powinniśmy pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi odpowiednie witaminy i minerały w formie suplementów, gdyż tych na pewno będzie nam brakować. Dobrze jest postawić na przykład na multiwitaminy dla sportowców, na kompleksy witaminowe, czy też na suplementację odpowiednimi kwasami tłuszczowymi. 

Jeśli rozpoczynamy, musimy zacząć od razu od wprowadzenia niskich ilości węgli, tak, aby organizm od razu zauważył zmiany i zaczął poszukiwać tych źródeł energii w czymś innym, niż w węglach. Kiedy węgle przy Low carb? W ciągu dnia, najlepiej od rana w ilości 0,5 g / kilogram masy ciała na początku i później 0,8 – 1,2 g / kilogram masy ciała. Takie działanie uchroni organizm przed nadmiernym katabolizmem. Ważne jest to, aby bazować na produktach o niskim indeksie glikemicznym, a więc wybierajmy pełnowartościowe węgle, takie jak na przykład warzywa, ryż brązowy, czy kasza gryczana. 

Low carb –  kiedy efekty?

Jeśli stawiamy na konkretną dietę, wiadomą dla nas rzeczą jest to, że chcemy, aby jak najszybciej osiągnąć nasz cel. Low carb – kiedy efekty okażą się być zauważalne? Tak naprawdę bardzo szybko, bo o ile potrzebujemy wielu miesięcy, by organizm nauczył się w odpowiedni sposób pozyskiwać tą energię z tłuszczy, o tyle same efekty widać bardzo szybko, już po pierwszych tygodniach. Co szczególnie w tym przypadku jest ważne to to, że nie mamy niższej wagi, bo tracimy wodę, ale następuje tutaj widoczny, trwały spadek masy właśnie tłuszczu. Dużą zaletą tej diety jest to, że oprócz utraty tkanki mięśniowej, nie mamy żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Pozbywamy się tłuszczu z najbardziej newralgicznych miejsc, skóra nie jest mało elastyczna, ale odpowiednio ukrwiona oraz odżywiona. Co ważne – dieta ta stabilizuje poziom cukru i wykorzystuje tłuszcz jako energię. 

Low carb – bez treningu czy z treningiem? 

Wiadomo, iż wprowadzenie treningu zawsze jest w stanie zagwarantować nam pożądane efekty. Jeśli nie ćwiczymy, a stosujemy dietę schudniemy, ale nie tak szybko i nie z takim efektem, jakiego byśmy chcieli. Jeśli zaś wybieramy dietę w połączeniu z aktywnym trybem życia, szybko zrzucamy zbędne kilogramy, ciało staje się jędrne, a nasza figura w 100% nas zadowalająca. Połączenie aktywności i low carb daje dodatkowo lepsze samopoczucie, więcej energii i witalności. Mózg pracuje lepiej, jesteśmy skoncentrowani, poprawia się wygląd naszej skóry. 

A jakie są minusy tej diety? Na pewno to, że kosztuje ona stosunkowo dużo, gdyż aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy stawiać na dobrej jakości produkty, których do tanich po prostu nie należą. Problemem jest także to, że taka dieta obciąża układ pokarmowy, w tym wątrobę, woreczek żółciowy i dwunastnicę. 

Co jeść na low carb?

Jeśli chcemy postawić na taką dietę, jadłospis może być różnorodny i dopracowany pod nasze ciało. Jeden potrzebuje bowiem 1600 kalorii, inny 2000, a jeszcze inny 3000. Trzeba więc mieć to na uwadze. Co jednak w tej diecie warto mieć? Jeśli chodzi o białko, to na pewno jaja, chude mięso, nasiona strączkowe, chude ryby, orzechy i nabiał. A czy low carb bez mięsa jest w ogóle możliwe? Jest, ale trzeba wtedy stawiać na zamienniki, jednocześnie patrząc, by nie dostarczały one za dużo węgli. Trudno jest taką dietę skomponować, ale szanse by być na niej bez mięsa są. Wśród węgli wybieramy kasze pełnoziarniste, ryż pełnoziarnisty i warzywa. Jeśli zaś chodzi o tłuszcze, najlepsze są orzechy i nasiona, oliwa z oliwek, oliwki, olej kukurydziany i kokosowy, a także olej MCT, tłuste ryby, jaja, awokado, oraz nabiał, masło i sery. 

Low carb do pracy, na wycieczkę, na co dzień, wszędzie. Jeśli odpowiednio skomponujemy posiłki, w każdym miejscu będziemy mogli je zjeść, otrzymując to, co dla naszego organizmu najlepsze. A jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy low carb czy low fat, to jesteśmy przekonani, iż pierwsza opcja tutaj znacząco wygrywa. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*