Zielone banany mogą być lepsze niż żółte, jeśli próbujesz schudnąć

Jeśli kiedykolwiek mielibyśmy wybrać najbardziej uniwersalny owoc, byłby to banany. Możesz upiec je w cieście, wrzucić na naleśniki, zanurzyć w czekoladzie i zrobić lody. Ponadto są zdrową i smaczną przekąską, która jest pełna dobrych dla Ciebie witamin i minerałów.

Jakie są korzyści zdrowotne bananów?

Banany są pełne składników odżywczych, które wspierają organizm na różne sposoby. Nie jest tajemnicą, że banany posiadają dużo potasu: około 375 miligramów na jednego banana. Ten niezbędny minerał współpracuje z sodem w celu kontrolowania równowagi płynów w organizmie. Zwiększenie spożycia potasu może pomóc w walce z nadciśnieniem.

Banany są również pełne witaminy C, która wspomaga układ odpornościowy organizmu. Mechanizm jej działania opiera się na neutralizacji wolnych rodników. To zmniejsza potencjalne uszkodzenia komórkowe, co opóźnia proces starzenia i degradacji komórek.

Za to zawarty w bananach magnez jest ważny dla sygnalizacji nerwowej, prawidłowej pracy serca oraz metabolizmu glukozy i insuliny.

Witamina C jest również dobra dla skóry, ponieważ chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, wspiera produkcję kolagenu i poprawia nawilżenie skóry. Jeśli lubisz zielone banany, możesz również doświadczyć korzyści w zakresie pracy jelit, ponieważ odporna skrobia w zielonych bananach czyni je idealnym źródłem substancji odżywczych dla zdrowych bakterii jelitowych, co z kolei wspomaga trawienie.

Jeśli nadal chcesz doświadczyć korzyści zdrowotnych zielonych bananów bez samego spożywania ich, spróbuj dodać mąkę z zielonego banana do następnego koktajlu. Kobiety, które spożywały mąkę z zielonych bananów, straciły na wadze i doświadczyły poprawy składu ciała, według badań w Journal of Nutrients.

Jak dokładnie banany wpływają na utratę wagi?

Istnieje błędne przekonanie, że owoc ten nie jest najlepszym rozwiązaniem dla utraty wagi ze względu na jego sporą zawartość węglowodanów. Zamiast koncentrować się na skrajnym obcięciu węglowodanów w diecie, jeśli próbujesz schudnąć, skup się na zwiększeniu ilości węglowodanów złożonych. Podczas gdy jedzenie bananów nie prowadzi bezpośrednio do utraty wagi mogą one pomóc w odchudzaniu.

Zawartość błonnika w bananach pozwala na powolne uwalnianie glukozy do krwiobiegu, co z kolei pomaga kontrolować apetyt, pomagając poczuć się bardziej sytym na dłużej. Zawierają również łatwo przyswajalne węglowodany, które zapewniają doskonały zastrzyk energii przed w trakcie lub po treningu.

W przypadku bananów dobrym rozwiązaniem jest połączenie ich z masłem orzechowym. Zjedzenie łyżki masła orzechowego zawierającego białko i tłuszcz opóźni trawienie cukru w ​​bananie i zwiększy uczucie sytości. Pamiętaj że zawsze podstawą odchudzania powinna być kompleksowa dieta z odpowiednim deficytem kalorycznym.

Jaka jest najlepsza pora dnia na jedzenie bananów?

Zalecane jest jedzenie ich z rana, jeśli chcesz utrzymać zdrową masę ciała. Powołując się na badanie w Journal of Obesity ciało jest bardziej skuteczne w spalaniu kalorii z rana aniżeli w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Jednakże nie należy się aż tak skrajnie przejmować porą jedzenia bananów. Są one dobrą przekąską o każdej porze dnia.

Zielone banany czy żółte banany?

W miarę dojrzewania bananów rośnie ich zawartość cukru, co z kolei podnosi wskaźnik ich indeksu glikemicznego (IG). Indeks GI jest miarą tego, jak szybko po spożyciu danej żywności poziom cukru we krwi wzrasta. Zielone banany mają zdecydowanie niższy indeks glikemiczny niż banany dojrzałe.

Mimo to nawet dojrzały banan ma niski wskaźnik IG w porównaniu z innymi owocami. Zielone banany niekoniecznie są lepsze dla utraty wagi niż ich dojrzały odpowiednik. Jednakże zależy to głównie od pierwotnego celu dla którego chcesz spożywać banany.

Dojrzała, żółta odmiana zapewni Ci szybki zastrzyk energii, idealny do zwiększenia energii przed treningiem. Z drugiej strony wysoka zawartość opornej skrobi w zielonych bananach zaspokoi Twój głód na dłużej – i dlatego może być lepszą opcją dla mniej aktywnej części dnia.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*