Zioła na odchudzanie

Jesteś tym, co jesz. Z całą pewnością doskonale znasz to powiedzenie, bo jak zapewne każdy z nas wie, aż 70% tego, co ląduje na naszym talerzu, ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy. Aktywność fizyczna, zdrowe nawyki i zbilansowana dieta to klucz do tego, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem i jeszcze lepszym wyglądem. Dziś pozostajemy w temacie jedzenia, ale patrząc na przyprawy, bo jak się okazuje, to właśnie one mogą być dla nas niezwykle ważne, jeśli w grę wchodzi odchudzanie. Okazuje się bowiem, że wiele z nich może mieć istotne znaczenie dla zmniejszenia uczucia głodu, dla szybszej utraty tkanki tłuszczowej, dla bardziej efektywnego zmniejszenia masy ciała. Które więc przyprawy są najlepsze? Jakie powinniśmy mieć w swojej kuchni?

Oto najważniejsze zioła, które mogą pomóc nam w odchudzaniu:

  • Kozieradka

Kozieradka to przyprawa pochodząca z rośliny należącej do rodziny roślin strączkowych, z Trigonella Foenum – Graecum. Jak pokazują badania, to właśnie ona może mieć znaczący wpływ na kontrolę apetytu, jak również i zmniejszenie chęci na jedzenie, co sprawia, że możemy jeść mniej kalorii, a tym samym wspomóc nasz proces odchudzania. Oczywiście podstawą jest regularność. Jeśli będziemy stosowali około 8 gramów błonnika kozieradki każdego dnia, zdecydowanie odczujemy mniejszy apetyt i zmniejszenie uczucia głodu, co ochroni nas przede wszystkim przed podjadaniem między posiłkami. Co więcej, nasiona kozieradki zmniejszają również dzienne spożycie tłuszczów, co automatycznie zmniejsza bilans kaloryczny i przyczynia się do skutecznej walki z kilogramami. 

  • Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne to przyprawa, w której zawarta jest między innymi kapsaicyna. To właśnie ona nadaje potrawom pikantnego smaku, jednocześnie powodując rozgrzanie ciała. To właśnie spożywanie pieprzu cayenne, może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, jak również i na nasz wygląd. Kapsaicyna przyspiesza metabolizm, jak również i zwiększa spalanie kalorii. Co więcej, to właśnie ona może zmniejszać uczucie głodu, jednocześnie przyjmując zdecydowanie mniej kalorii. W jednym z badań wykazano, że związek ten obniżył poziom greliny, a więc hormonu, który odpowiedzialny jest w naszym organizmie za stymulowanie głodu. 

  • Imbir

Imbir jest to przyprawa, która wykonana została z kłącza kwitnącej rośliny imbirowej Zingiber Officinale. Był on stosowany już w medycynie ludowej, będąc jednym z naturalnych leków, dziś używany jest również jako przyprawa, która może wpłynąć znacząco na proces odchudzania. Wszelkie przeprowadzone w tym temacie badania pokazały, że imbir zwiększa metabolizm i spalanie tłuszczu, a także zmniejsza zmniejsza apetyt. 

  • Oregano

Oregano jest to bardzo znane i niezwykle popularne zioło, które stosujemy w codziennej kuchni. W jego składzie znajduje się między  karwakrol, który jest niezwykle silnym związkiem, mogącym mieć ogromny wpływ na utratę masy ciała. Suplementy z tym związkiem mają wpływ na niektóre  geny i białka, które to odpowiedzialne są za kontrolę syntezy tłuszczów w organizmie. Zażywanie oregano może nie tylko poprawić smak potraw, ale mieć wpływ właśnie na kontrolę naszej masy ciała. 

  • Żeń – szeń

Żeń – szeń jest to roślina, która wykorzystywana była już w tradycyjnej medycynie chińskiej, wykazując szereg prozdrowotnych właściwości. Dziś stosowana jest w kuchni na całym świecie. Wyróżnić można wiele jej rodzajów, w tym żeń – szeń koreański, chiński i amerykański. Oprócz wpływu tej rośliny na nasze zdrowie, sugeruje się, że może mieć ona znaczący wpływ na utratę masy ciała, a także i na zmianę składu mikroflory jelitowej. Żeń – szeń może zwalczać otyłość, opóźnić wchłanianie tłuszczu w jelitach, zahamować apetyt. 

  • Cynamon

Cynamon to niezwykle cenna przyprawa w kuchni, którą pozyskuje się z wewnętrznej części kory z drzewa Cinnamomum. Cynamon jest niezwykle bogaty w przeciwutleniacze, dzięki czemu wykazuje on cenne właściwości zdrowotne, a co ciekawe – może mieć także znaczący wpływ na utratę masy ciała. Głównym zadaniem jakie spełnia, jest stabilizacja poziomu cukru we krwi, co ma duże znaczenie dla zmniejszenia apetytu i uczucia głodu. Co więcej, to właśnie on może obniżać poziom wielu enzymów trawiennych, tak, aby spowolnić rozkład węglowodanów. Jedno jest pewne, oprócz tego, że jest to przyprawa niezwykle smaczna, to warto na nią stawiać również i ze względu na jej właściwości.

  • Ekstrakt z ziaren zielonej kawy

Ekstrakt z ziaren zielone kawy to jeden z najczęściej wykorzystywanych składników w suplementach na odchudzanie. Ma on bardzo wysoką zawartość kwasu chlorogenowego, będącego odpowiedzialnym za obniżenie masy ciała. Stworzony z ziaren kawy, które nie zostały spalone, jest taka cenny i tak dobrze sprawdzający się pod względem swoich właściwości. 

  • Kminek

Kminek jest to przyprawa powstała z suszonych, jak również i zmielonych nasion Cuminum Cyminum, pochodzącej z rodziny pietruszki. Doskonały, potrafi zmienić smak wielu potraw. Na podstawie wielu badań wykazano, iż kminek właśnie może mieć znaczący wpływ na przyspieszenie odchudzania, jak również i na spalanie tłuszczu. 

  • Kardamon

Kardamon to przyprawa pochodząca z nasion rośliny z rodziny imbirów. Używa się go zarówno w gotowaniu, jak również i w pieczeniu. Oprócz doskonałego smaku potraw, może okazać się zbawienny w procesie odchudzania. Badania pokazały, że regularne zażywanie kardamonu, przyczyniło się do zmniejszenia całkowitej tkanki tłuszczowej, jak również i tłuszczu z brzucha. 

Podsumowanie

Przyprawy są niezwykle cenne w każdej kuchni. To właśnie one mogą nadać naszym przyprawom niezwykłego smaku i aromatu. Niestety, nie każdy wie, że to właśnie one mogą mieć znaczący wpływ również na to, jak wygląda nasz proces odchudzania. Dzięki przyprawom możemy przyspieszyć metabolizm, możemy zwiększyć tempo spalania tłuszczu, możemy w końcu kontrolować naszą masę ciała. Te dziewięć przypraw to obowiązkowe wyposażenie szafki w każdej kuchni. 

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*