Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu? Zwolnienia lekarskie online

Każdy z nas pracuje. Tak samo każdy z nas niestety może zachorować. W takim wypadku aby być odpowiedzialnym obywatelem, należy zostać w domu by nie roznosić choroby i nie zarażać innych, co jest szczególnie istotne w obecnym okresie. Jednakże aby to zrobić bez komplikacji zawodowych, potrzebujemy zwolnienia lekarskiego, potocznie zwanego L4. Oczywiście wszyscy wiemy jak działają gabinety lekarskie i chęć uzyskania takiego zwolnienia wiąże się zazwyczaj z ogromną stratą czasu i nerwów. Czy można łatwiej?

Czym są zwolnienia lekarskie

Najnowsza technologia ułatwia nam uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Coraz więcej przychodzi oferuje tak zwane zwolnienie lekarskie online (L4 online – wydawane przez internet). W takim wypadku przychodnia na podstawie wywiadu (rozmowy telefonicznej lub na czacie online), jest w stanie wydać nam oficjalne zwolnienie lekarskie z pełną mocą tradycyjnego L4 wystawionego tradycyjną metodą.

Czy zwolnienie lekarskie online są legalne?

Jak najbardziej. Takie zwolnienie jedynie czym się różni to metodą dostarczenia. Elektroniczne zwolnienie lekarskie zachowują pełną moc tradycyjnych L4.

Zwolnienie lekarskie online a ZUS

Oczywiście wszyscy obawiamy się ewentualnych problemów ze strony ZUSu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, sam z siebie lub na wyraźną prośbę pracodawcy może zarządzić kontrolę podczas L4, upewniając się że zostało ono wydane zgodnie z prawem. Powstaje pytanie, jak ZUS odnosi się do L4 online?

ZUS w żadnym wypadku nie powinien czepiać się tak wydanego zwolnienia lekarskiego. Oczywiście, jeśli tylko zwolnienie lekarskie zostało wydane przez faktycznego lekarza z uprawnieniami, a nie przez popularne fałszywe zwolnienia wystawiane często na portalach ogłoszeniowych jak OLX. Jeśli tylko zwolnienie lekarskie zostało wydane przez faktycznie istniejącego lekarza – ZUS musi je respektować.

Kontrola podczas zwolnienia lekarskiego online

Teoretycznie ZUS lub nasz pracodawca w każdej chwili może wystąpić o kontrolę naszego wypełniania L4 w domu. Jednakże jeśli jesteśmy faktycznie chorzy nie mamy się czego obawiać! Urzędnik musi wtedy zweryfikować czy faktycznie jesteśmy chorzy i że nie wykonujemy żadnej dodatkowej pracy zarobkowej. Z drugiej strony, jeśli jest to rutynowe, kilkudniowe zwolnienie kontrole zdarzają się bardzo rzadko.

Warto zwrócić uwagę że podobna kontrola może być przeprowadzona online. ZUS może przeprowadzić oficjalną kontrolę zwolnienia lekarskiego telefonicznie, lub e-mailowo.

Czy zwolnienie lekarskie online jest płatne?

Jeśli tylko ze względu na określoną umowę z pracodawcą (umowa o pracę, lub umowa o zlecenie z odkładaniem składem chorobowych) przysługuje nam płatne L4, zwolnienie lekarskie online działa tak samo jak tradycyjne zwolnienie lekarskie i przysługują nam z jego tytułu wypłata określonej kwoty.

Jak długie może być zwolnienie lekarskie online?

Do tego zagadnienia aplikują się zasady tradycyjnych zwolnień. Teoretycznie, zwolnienie może nam przysługiwać nawet na 182 dni. Jednakże o faktycznej długości zwolnienia lekarskiego online decyduje lekarz, oraz jego wnioski z wywiadu przeprowadzonego z nami. Warto z nim ustalić ewentualną możliwość przedłużenia L4 w przypadku nawrotu choroby, lub jeśli nadal nie ustępuje do końca zwolnienia.

Kiedy przysługuje nam zwolnienie lekarskie online?

Podobnie jak w przypadku zwykłego zwolnienia lekarskiego, przysługuje nam jeśli tylko nasz stan zdrowia nie pozwala nam wykonywać w poprawny sposób swoich zobowiązań zawodowych. Co więcej przewaga zwolnień online nad tradycyjnymi zwolnieniami, jest ich szybkość, oraz nasze bezpieczeństwo, ponieważ nie musimy pokonywać drogi do przychodzi. A w czasie choroby dodatkowy wysiłek to ostatnie czego potrzebujemy!

Zwolnienie lekarskie online wystawiane wstecz

Zwolnienia lekarskie online może być wystawiane na maksymalnie 3 dni wstecz, na identycznych zasadach co tradycyjne zwolnienia lekarskie.

E-ZLA – zwolnienie lekarskie online

Podstawą prawną do wystawienia zwolnień lekarskich online jest tak zwany system e-ZLA. Na podstawie tego formularza, lekarz po wywiadzie przeprowadzonym online (telefonicznie, meilowo lub przy zastosowaniu czatu online), wypełnia formularz e-ZLA, przesyłając je jednocześnie do ZUSU i pracodawcy. Taki formularz musi być oficjalnie respektowany jak tradycyjne zwolnienie lekarskie i uprawnia nas do otrzymywania zaświadczenia chorobowego.

Kwarantanna a zwolnienie lekarskie

W ostatnim czasie najbardziej istotnym pytaniem jest na jakich zasadach można przyjmować zwolnienie lekarskie w przypadku zakażenia Koronawirusem. Jeśli jesteśmy w kwarantannie, nie możemy opuszczać mieszkania pod groźbą aż 30000 złotych mandatu. W takim wypadku zwolnienie lekarskie online jest wręcz koniecznością, aby nie powodować sobie niepotrzebnych komplikacji zawodowych.

Gdzie otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Zwolnienie lekarskie online może być wystawione przez każdego lekarza. Takie samo zwolnienie można uzyskać w przychodniach oraz określonych klinikach, które oferują usługę wydawania zwolnień online.

Dodaj swój komentarz. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką*